Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
KONTRACEPCIJA
Pirmadienis, 17 Liepa 2017 14:40

Žodis kontracepcija (lot. contra – prieš; conceptio - pastojimas) – tai priemonės, padedančios išvengti nėštumo arba sumažinti jo tikimybę, visuma. Daugeliu atvejų tai yra priemonės nuo pastojimo, tačiau kartais prie kontracepcijos yra priskiriama taip pat ir abortas bei nėštumo nutraukimo tabletės.

Šiuolaikiniai kontraceptikai ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo ar lytiniu keliu plintančių ligų, tačiau suteikia ir daugiau naudos: mažina priešmenstruacinius skausmus, kūno plaukuotumą, maţina odos ir plaukų riebumą, spuogų susidarymą. Žinoma, visos priemonės turi tam tikrų trūkumų, beje ir nuo nėštumo neapsaugo 100 proc. (išskyrus susilaikymą). Tinkamą apsaugos būdą pagal savo poreikius galima pasirinkti iš daugelio kontracepcijos būdu kaip trumpo ir ilgo veikimo metodų, hormoninių ir nehormoninių metodų, tačiau prieš naudojant kontracepciją reikėtų pasikonsultuoti su ginekologu.

HORMONINIAI METODAI

 • GERIAMIEJI KONTRACEPTIKAI (KONTRACEPTINĖS TABLETĖS)

Pagal sudėtį kontraceptinės tabletės gali būti vienfazės, savo sudėtyje turinčios tik vieną hormoną progestiną, ir kombinuotos arba dvifazės, kurių sudėtyje yra mažos dviejų hormonų – estrogeno ir progestino dozės. 

Vienfazės kontraceptinės tabletės. Vienfazių kontraceptinių tablečių sudėtyje esantis hormonas progestinas sutirština gimdos kaklelio gleives ir apsaugo nuo spermos patekimo į gimdą. Jos geriamos kasdien, tiksliai tuo pačiu metu (paklaida negali būti didesnė negu 3 valandos). Šių kontraceptinių tablečių patikimumas mažesnis nei kombinuotų estrogeno ir progestino tablečių. Jei vartojamos teisingai, nuo nėštumo apsaugo 95 – 99 %.

Vienfazės kontraceptinės tabletės efektyviai apsaugo nuo nėštumo ne iš karto, pirmąjį vartojimo mėnesį reikalinga papildoma apsauga. Jei daroma didesnė nei 3 valandų vartojimo laiko paklaida, vienfazių kontraceptinių tablečių patikimumas stipriai sumažėja. Vienfazes kontraceptines tabletes gali vartoti maitinančios moterys. Jos saugesnės vyresnėms negu 40 metų moterims, taip pat rūkančioms ir esant padidėjusiai rizikai sirgti tromboze. 

Šalutinis poveikis: gali sutrikti menstruacijų ciklas, atsirasti kraujavimas ar tepimas ciklo viduryje, didėti kūno svoris, atsirasti kiaušidžių cistos.

Kombinuotos (dvifazės) kontraceptinės tabletės – tai populiariausia hormoninės kontracepcijos rūšis. Kombinuotos hormoninės tabletės veikia dviem būdais: organizme palaikomas pastovus hormonų lygis, todėl kiaušidės išskiria mažiau hormonų ir nesubrandina kiaušinėlio, taip pat tirštėja gimdos kaklelio gleivės, todėl sperma nepatenka į gimdą.

Vartojant teisingai, kombinuotos kontraceptinės tabletės nuo neplanuoto nėštumo apsaugo 99,9 % ir veikia jau nuo pirmos vartojimo dienos. Tabletės pradedamos gerti pirmą mėnesinių ciklo dieną ir geriamos 21 dieną, tada daroma 7 dienų pertrauka. Kombinuotos kontraceptinės tabletės parduodamos ir 28 tablečių pakuotėmis, iš kurių 21 tabletė yra hormoninė, o likusios 7 tabletės savo sudėtyje neturi hormonų ir veikia kaip priminimas kasdien išgerti tabletę. Kombinuotas kontraceptines tabletes nebūtina vartoti kasdien tiksliai tuo pačiu paros metu, tačiau rekomenduojama, nes susidaro vartojimo įprotis ir lengviau įsimenama išgerti tabletę. 

Be poveikio vaisingumui, kai kurios kombinuotos kontraceptinės tabletės (sudėtyje turinčios ciproterono acetatą, drospirenoną arba dienogestą) gali būti naudojamos ir kitiems tikslams: vyriško tipo plaukuotumui ant veido mažinti, odos spuoguotumui gydyti.

Šalutinis poveikis: labai dažnai pasireiškia protarpinis kraujavimas, tepimas, krūtų skausmas, pykinimas, vėmimas. Dažnas šalutinis poveikis – dirglumas, nervingumas, nuotaikų kaita, depresija, lytinio potraukio sumažėjimas ar padidėjimas. Gali didėti svoris dėl padidėjusio vandens kaupimosi organizme. Gali pasunkėti ar prasidėti migrena, atsirasti galvos svaigimas, regos pablogėjimas.  Gali atsirasti ar padidėti odos spuoguotumas. Retai kraujagyslėse gali atsirasti krešulių, didėja insulto, infarkto, plaučių embolijos tikimybė. Ilgalaikis geriamųjų kontraceptikų vartojimas nežymiai didina gimdos kaklelio ir krūties vėžio riziką. Kombinuotos kontraceptinės tabletės nerekomenduojamos vartoti moterims, turinčioms padidėjusią riziką sirgti tromboze, vyresnėms nei vyresnėms nei 35 metų rūkančioms moterims, taip pat moterims kurioms įtariamas ar nustatytas krūties ar lyties organų vėžys, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Jei vartojant kombinuotas kontraceptines tabletes vemiama ar viduriuojama, būtina naudotis papildoma apsaugos priemone.

 • INJEKCIJOS (NE VISUOMET PRISKIRIAMOS PRIE ILGO VEIKIMO KONTRACEPCIJOS)

Hormono progestino injekcijos švirkščiamos į raumenis kas du – tris mėnesius. Jų efektyvumas yra apie 99 %. Šių injekcijų poveikis yra trejopas: sutirštėja gimdos kaklelio gleivės, todėl spermijai nepatenka į gimdą, gimdos gleivinė neparuošiama priimti apvaisintam kiaušinėliui, slopinamas folikulo vystymasis ir ovuliacija.

Privalumai: Kontraceptinis poveikis tęsiasi du - tris mėnesius. Gali naudoti krūtimi maitinančios moterys. Gali vartoti moterys, negalinčios vartoti kombinuotų kontraceptinių tablečių.

Trūkumai: Vartojant ilgą laiką organizme susidaro estrogenų trūkumas, todėl didėja osteoporozės (kaulų retėjimo) rizika. Gali sutrikti menstruacijų ciklas, atsirasti nereguliarus kraujavimas, galvos skausmai, spuogai, lytinio potraukio mažėjimas. Gali didėti svoris. Nustojus vartoti vaisingumas atsistato po kelių mėnesių ar net po metų.

 • POODINIAI IMPLANTAI

Jis stabdo ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, apsaugodamas nuo spermijų prasiskverbimo.

Degtuko dydžio kapsulės implantuojamos po moters dilbio oda. Išsiskiriantis iš implanto progestogenas patenka į kraują, užtikrindamas apsisaugojimą nuo nėštumo 5 metus.

Privalumai: Nereikia gerti kasdien piliulių. Nereikia jokių papildomų veiksmų.

Trūkumai: Brangus metodas (jei nenaudojamas pilnus 5 metus). Nėra plačiai paplitęs. Implantuoja ir pašalina kapsules patyręs sveikatos priežiūros darbuotojas. Nereguliarus kraujavimas. Neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų ir ŽIV.

 • HORMONINĖ GIMDOS SPIRALĖ

Hormoninė gimdos spiralė suteikia patikimą apsaugą nuo nėštumo penkeris metus, tačiau esant reikalui gali būti išimta ir anksčiau. Hormoninė spiralė visą naudojimo laiką išskiria mažą hormono progestino dozę. Progestinas sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl sperma negali patekti į gimdą ir kiaušinėlis neapvaisinamas. Gimdos gleivinė naudojant spiralę neišveša ir nepasiruošia priimti apvaisinto kiaušinėlio. Patikimumas – 99,9 %.

Privalumai: Apsauga nuo nėštumo ilgalaikė, trunka penkerius metus, esant reikalui spiralę galima išimti ir anksčiau. Hormonai išskiriami vietiškai ir mažais kiekiais, todėl pašaliniai poveikiai sukeliami hormonų yra gana reti. Išėmus spiralę vaisingumas atsistato iš karto. Galima naudoti žindant krūtimi.

Trūkumai: Pirmaisiais naudojimo mėnesiais gali pasireikšti nereguliarus kraujavimas, tepimas, galvos skausmai, krūtų tempimas. Pirmaisiais naudojimo mėnesiais yra didesnė tikimybė susirgti uždegiminėmis dubens ligomis. Retai pirmaisiais mėnesiais kiaušidėse gali atsirasti nedidelių cistų. Labai retai spiralė gali iškristi iš gimdos.

 • MAKŠTIES ŽIEDAS

Tai lankstus hormonų prisotintas žiedas. Jis įdedamas į makštį pirmąją mėnesinių ciklo dieną ir paliekamas trims savaitėms, po to daroma 7 dienų pertrauka. Dažniausiai nei moterys nei partneriai jo nejaučia. Žiedas nedideliais kiekiais išskiria hormonus tris savaites, apsauga nuo nėštumo išlieka mėnesį. Žiedo sudėtyje yra tie patys hormonai kaip ir kombinuotose kontraceptinėse tabletėse – estrogenas ir progestinas, tačiau mažesniais kiekiais. Apsaugos nuo neplanuoto nėštumo patikimumas - kaip ir kontraceptinių tablečių.

Privalumai: patogus naudoti, naudojamas vieną kartą per mėnesį, vėmimas ir viduriavimas nemažina kontraceptinio žiedo efektyvumo. Nustojus vartoti iškart atsinaujina vaisingumas.

Šalutinis poveikis: kaip kombinuotų kontraceptinių tablečių, pasitaiko šiek tiek rečiau dėl mažesnio hormonų kiekio patenkančio į organizmą. Retais atvejais moterys gali nuolat jausti kontraceptinį žiedą. Partneris lytinių santykių metu gali jausti kontraceptinį žiedą. Gali padaugėti išskyrų iš makšties, didėja makšties uždegimo tikimybė. 

 • KONTRACEPTINIS PLEISTRAS

Tai plonas, ant odos klijuojamas pleistras, prisotintas hormono estrogeno ir progestino. Jo sudėtis identiška kaip ir kombinuotų kontraceptinių tablečių. Klijuojamas pirmą mėnesinių dieną pleistras veikia 7 dienas ir keičiamas kas savaitę tris savaites, po to daroma 7 dienų pertrauka kaip ir vartojant kontraceptines tabletes. Pleistro patikimumas yra toks pats kaip ir kombinuotų kontraceptinių tablečių.

Privalumai: patogus naudoti, nes klijuojamas tik kartą per savaitę tris savaites per mėnesį. Vėmimas ir viduriavimas nemažina pleistro efektyvumo. Nustojus vartoti iškart atsinaujina vaisingumas.

Trūkumai: šalutiniai poveikiai tokie patys kaip ir kombinuotų kontraceptinių tablečių. Nerekomenduojama vartoti moterims, sveriančioms daugiau nei 90 kilogramų. Pleistro klijavimo vietoje gali atsirasti odos alergija.

 

NEHORMONINIAI METODAI

 • GIMDOS SPIRALĖ SU VARIU

Gimdos spiralė su variu pakeičia gimdos cheminę terpę ir padaro ją nepalankią implantuotis apvaisintam kiaušinėliui. Vario spiralės efektyvumas yra 98 – 99,8 %. Vario spiralė gali būti naudojama 5 metus.

Privalumai: Apsauga nuo nėštumo ilgalaikė, trunka penkerius metus, esant reikalui spiralę galima išimti ir anksčiau. Gali vartoti moterys, negalinčios vartoti hormoninės kontracepcijos. Galima naudoti žindant krūtimi. 

Trūkumai: Dažnai mėnesinės tampa nereguliarios, gausesnės ir skausmingesnės, galimas gimdos uždegimas, negimdinis nėštumas, skausmai pilvo apačioje. Labai retai spiralė gali iškristi iš gimdos.

 • BARJERINIAI METODAI, PAVYZDŽIUI, DIAFRAGMOS BEI MOTERIMS SKIRTI PREZERVATYVAI

Mechaninės (barjerinės) kontracepcijos priemonės neleidžia spermai patekti į gimdą ir kiaušintakius ir apvaisinti kaušinėlio. Plačiausiai naudojama ir patikimiausiai apsauganti nuo neplanuoto nėštumo mechaninė kontraceptinė priemonė – prezervatyvai. Tai vienintelė apsaugos priemonė patikimai apsauganti nuo ŽIV ir lytiškai plintančių ligų. Prezervatyvai gali būti skirti vyrams ir moterims. Prezervatyvo patikimumas teisingai naudojant yra 88 - 97 procentai. Patikimumas didesnis, jei prezervatyvas yra suteptas spermicidu (spermatozoidus naikinančia medžiaga). Prezervatyvus galima naudoti tik su lubrikantais, pagamintais vandens pagrindu, nes riebaliniai tepalai ir lubrikantai (vazelinas) tirpdo lateksą, iš kurio pagaminti prezervatyvai ir padidėja neplanuoto nėštumo tikimybė.

Pati geriausia apsisaugojimo priemonė nuo nepageidaujamo nėštumo yra susilaikymas, tačiau gyvenant sveiką lytinį gyvenimą, ko gero, patogiausia priemonė, padedanti išvengti nepageidaujamo nėštumo ir lytiniu kelių plintančių ligų – prezervatyvas. Patikimumas, naudojant jį tinkamai – iki 99 proc. Prezervatyvai yra sąlyginai nebrangūs, jų nesunku įsigyti, dėl naudojimo nereikia kreiptis į gydytoją (nebent esate alergiškas lateksui).

Kontracepcija turi pagerinti gyvenimo kokybę, o ne kelti papildomą įtampą. Kontracepcijos pasirinkimas – abipusio susitarimo reikalas. Kadangi dauguma priemonių yra skirtos moterims, būtent jos ir turėtų priimti galutinį sprendimą.

 

Straipsnis parengtas remiantis:

 1. Ausenaitė, D., Šapurovas, V. (2015). Pokalbiai apie seksą. Vilnius: „Margi raštai“.
 2. https://www.farmapedia.lt/
 3. www.sza.lt

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė

 

 

 

 


Biudžetinė įstaiga Joniškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas: 301541296

Vilniaus g. 6, LT-84147 Joniškis, tel. (8 426) 60 537, faks. (8 426) 60 536, el. p. joniskis.sveikata@gmail.com