Naujienos
Koronavirusas ir širdies ligos
- 2020 kovo 23 d.

GRIPO SITUACIJA JONIŠKIO RAJONE IR ŠIAULIŲ APSKRITYJE 2020 m. 12-ąją sav.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas (toliau – NVSC Šiaulių departamentas) informuoja, kad sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) padidėjo visose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose, išskyrus Pakruojo ir Radviliškio rajonus. Bendroje Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir ŪVKTI struktūroje dominuoja ŪVKTI.
Šių metų 12-osios savaitės (kovo 16–22 d.) duomenimis, bendras Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis padidėjo 57,6 iki 74,1 atv. / 10 tūkst. gyventojų (žr. pav.).
Joniškio rajone per savaitę užregistruota 81 naujų sergamumo gripu ir ŪVKTI atvejų, iš jų 5 asmenims diagnozuotas gripas.
- 2020 kovo 23 d.

Šiauliuose rytoj pradės veikti mobilusis punktas
Darbui paruoštas ir nuo rytojaus 12 val. Šiauliuose pradeda veikti mobilusis punktas, kuriame pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Punktas įkurtas aikštelėje prie „Šiaulių arenos“ (Jablonskio g. 16).
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžia, kad žmonėms būtina žinoti, kaip elgtis prieš skambinant ir vykstant į mobiliuosius punktus, griežtai laikytis visų nurodymų, kuriuos pateiks konsultantai. Jokiu būdu negalima vykti į punktus nusprendus savarankiškai – prieš tai būtina skambinti 1808.
Taip pat svarbu, kad pacientai tyrimui bus registruojami tik tą dieną, kai kreipsis, t .y. išankstinė registracija kitai dienai nebus vykdoma.
Veiksmų seka, kurios būtina paisyti:
Pacientas, jei jam pasireiškė bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilų punktą.Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.Kartu su savimi žmogus turi pasiimti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.Atvykus į mobilų punktą, žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma tepinėlio paėmimo procedūra.Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti. Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.Tiems žmonėms, kurie negalės į mobilius punktus atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas.
Svarbu, kad į Mobilų punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu.
- 2020 kovo 23 d.

Akcija “Senjorai, likite namuose!„
Kovo 21 d. ryte Visuomenės sveikatos biuro specialistai ir savanoriai prie didžiųjų Joniškio miesto prekybos centrų vykdė akciją "Senjorai, likite namuose!". Akiją inicijavo Joniškio rajono savivaldybės administracijos vadovai, kurie susirūpinę, kad pagyvenę asmenys, kuriems labiausiai pavojingas koronavirusas (COVID-19) nesilaiko karantino, nesisaugo – eina į prekybos centrus, nesilaiko saugaus reikiamo atstumo tarp žmonių, nesisaugo vengdami tiesioginių kontaktų, vaikštinėja, kur nereikėtų lankytis esant tokiai grėsmingai situacijai.
Akcijos metu dalinta informacija, kaip elgtis, kad neužsikrėstume ir kaip jau sergant. Dalinti kontaktiniai duomenys atsakingų asmenų, kurie pasirengę padėti, organizuojant maisto pristatymą į namus ir kitokią pagalbą, jei to reikia vyresnio amžiaus joniškiečiams ir kitiems, kuriems dėl plintančios ligos jos gali prireikti.
Saugokime save ir kitus! Neieškokime ir nenešiokime pavojingo viruso.
- 2020 kovo 21 d.

ASMENYS ATSAKINGI UŽ INFORMACIJOS TEIKIMĄ JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJAMS
- 2020 kovo 19 d.
REKOMENDACIJOS NAMUOSE IZOLIUOTO ASMENS, TURĖJUSIO SĄLYTĮ SU SERGANČIUOJU COVID-19 LIGA (KORONAVIRUSO INFEKCIJA) AR GRĮŽUSIO IŠ UŽSIENIO VALSTYBĖS, ŠEIMOS NARIAMS
Sveikatos apsaugos ministerija, vadovaudamasi tarptautinių institucijų ir kitų šalių rekomendacijomis ir siekdama išvengti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo, teikia rekomendacijas namuose izoliuotų asmenų, turėjusių sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcijos) ar grįžusių iš užsienio valstybės, kartu gyvenantiems šeimos nariams, kuriems izoliavimas namuose nėra privalomas:
namuose izoliuotų asmenų, turėjusių sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga ar grįžusių iš užsienio valstybės, šeimos nariams, gyvenantiems kartu, netaikomi jokie apribojimai, šie asmenys gali gyventi įprastą gyvenimą; jeigu izoliuotam asmeniui nepasireiškia COVID-19ligos (koronaviruso infekcijos) požymiai, kartu gyvenantiems šeimos nariams asmeninės apsaugos priemonės (medicininės kaukės) nerekomenduojamos; šeimos nariams rekomenduojama būti atskirame, gerai vėdinamame kambaryje, jei tai neįmanoma, palaikyti bent 2 m atstumą nuo sąlytį turėjusio asmens (pvz., miegoti atskiroje lovoje); kuo dažiau plauti rankas su muilu ir vandeniu. Nesant galimybės rankų nusiplauti, gali būti naudojamos alkoholinės rankų dezinfekavimo priemonės (rankų alkoholiniai antiseptikai). Rankas būtina plauti parėjus namo ir išeinant, prieš maisto ruošą ir po jos, prieš valgant, pasinaudojus tualetu ir kai rankos yra akivaizdžiai nešvarios; laikytis kosėjimo-čiaudėjimo etiketo –užsidengti burną ir nosį servetėle, kai kosėjate ar čiaudite, ir išmeskite panaudotą servetėlę į šiukšliadėžę. Jei servetėlės neturite, tai kosėdami ar čiaudėdami uždenkite burną alkūne, o ne delnu; ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, ypač bendras erdves, pvz., virtuvę (10 min. plačiai atverkite langus arba keletą minučių padarykite patalpose skersvėjį); kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius gyvenamojoje vietoje, pvz., durų rankenas, stalų paviršius, čiaupo rankenėles, pultelius, šaldytuvo rankenas ir kt. Valyti įprastu muilu ar įprastiniais valikliais; valyti vonios kambario ir tualeto paviršius mažiausiai kartą per dieną. Valyti įprastu muilu ar įprastiniais valikliais; naudoti atskirą patalynę, valgymo įrankius ir kt. indus plauti karštu vandeniu ir įprastiniais plovikliais arba naudoti indaplovę; patalynę, rankšluosčius, rūbus skalbti su įprastinėmis skalbimo priemonėmis 60–90°C temperatūroje ir atskirai nuo izoliuoto asmens skalbinių.Jei izoliuotam asmeniui pasireiškia COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) būdingi simptomai (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas):
jam rekomenduojama užsidėti medicininę kaukę, būti savo kambaryje ir skambinama į Koronos karštąją liniją telefono numeriu 1808; jei izoliuotam asmeniui būtų patvirtinta COVID-19liga (koronaviruso infekcija), su šeimos nariais susisieks Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai ir pateiks rekomendacijas dėl izoliavimosi režimo ir sveikatos stebėjimo.- 2020 kovo 19 d.
Mobilūs punktai: reikia skambinti 1808, o ne kreiptis į šeimos gydytoją
Šeimos gydytojo siuntimas vykimui į mobilius punktus, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19), nereikalingas. Pacientai, 14 dienų laikotarpiu keliavę užsienyje ar turėję sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu ligos atveju, jeigu jiems pakilo temperatūra, atsirado kosulys ar dusulys, turi skambinti į Karštąją koronaviruso liniją telefonu 1808, o ne šeimos gydytojui. Ar pacientas turi būti tiriamas, nuspręs Karštosios linijos konsultantas, vadovaudamasis numatytu algoritmu.
Daugiau informacijos: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/mobilus-punktai-reikia-skambinti-1808-o-ne-kreiptis-i-seimos-gydytoja
- 2020 kovo 18 d.
Informacija apie koronavirusą COVID-19 (nuolat atnaujinama!)
Dezinfekavimo priemonėmis šiuo metu prekiauja:
Veterinarijos farmacijos vaistinė Miesto a. 3-1, Joniškyje,Vaistinė prekybos centre Elimart (V. Kudirkos g. 87, Joniškis),PC Norfa kiekvieną dieną gauna dezinfekavimo priemonių.Rekomendacijos dėl aplinkos valymo ir dezinfekavimo, esant nepalankiai COVID-19 situacijai
- 2020 kovo 18 d.
NAMUOSE AR KITOJE GYVENAMOJOJE VIETOJE IZOLIUOTO LIGONIO AR ASMENS, ĮTARIAMO, KAD SERGA COVID-19 LIGA (KORONAVIRO INFEKCIJA), ATMINTINĖ
Asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ar turėjusių sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje taisyklių
2 priedas
NAMUOSE AR KITOJE GYVENAMOJOJE VIETOJE IZOLIUOTO LIGONIO AR ASMENS, ĮTARIAMO, KAD SERGA COVID-19 LIGA (KORONAVIRO INFEKCIJA),
ATMINTINĖ
Informuojame, kad:
□ Jums laboratoriniais tyrimais nustatyta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), tačiau Jums pasireiškiantys ligos klinikiniai požymiai atitinka lengvos formos infekcijos kriterijus.
arba
□ Įtariamas, kad Jūs sergate COVID-19 liga (koronaviruso infekcija).
Griežtai laikydamiesi šioje atmintinėje nurodytų ligonio ar asmens, įtariamo, kad serga, izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje taisyklių, Jūs galite toliau gydytis ambulatorinėmis sąlygomis.
Kas yra koronavirusas?
Koronavirusai — tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias kvėpavimo takų ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkesnes ligas.
Kaip perduodama ši infekcija?
Žinoma, kad COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) gali būti perduodama žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju ar infekuotuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje.
Taip pat virusas gali būti perduodamas per kvėpavimo takų sekreto lašelius, kai asmuo kosėja, čiaudi. Yra duomenų, jog virusas gali būti perduodamas ir oraliniu-fekaliniu keliu (pvz., per nešvarias rankas).
Kodėl reikalingas izoliavimas namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje?
Pagrindinis izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje tikslas – užkirsti kelią infekcijai plitimui ir naujų atvejų atsiradimui. Kol nėra efektyvių vakcinų ir vaistų, sergančių asmenų izoliacija ir visuotinai taikomos higienos priemonės yra svarbiausi šios infekcijos kontrolės būdai.
Kiek tai gali užtrukti?
Viruso išskyrimo laikotarpis gali užtrukti iki kelių savaičių. Izoliavimosi namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje metu su Jumis kontaktuos pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros šeimos medicinos paslaugas teikiančios įstaigos paskirtas koordinatorius ir (ar) Jūsų šeimos gydytojas. Jums bus atliekami tyrimai, kuriais bus tikrinama, ar jūsų kvėpavimo takuose vis dar yra viruso dalelių. Kai laboratoriniais tyrimais bus patvirtinta, kad viruso dalelių nebėra, galėsite pabaigti izoliavimąsi namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje ir grįžti į įprastą gyvenimą.
izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje PRINCIPAI
● Nepalikite izoliavimosi vietos be sveikatos priežiūros specialisto leidimo.
● Palaikykite reguliarų ryšį (ne rečiau kaip kas 48 val.) su sveikatos priežiūros specialistu, kuris šiuo metu rūpinasi Jumis.
● Visą izoliavimo laiką nepriimkite svečių / lankytojų.
● Maistu ir kitomis būtinomis priemonėmis pasirūpinkite nuotoliniu būdu – paprašykite draugų arba giminaičių ar kreipkitės į būtinų priemonių ar maisto produktų pristatymo paslaugas teikiančias įmones, nesant tokios galimybės, šias paslaugas turėtų suteikti savivaldybės teritorijoje socialines paslaugas teikiančios įstaigos.
● Jeigu reikia pratęsti vaistų receptą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją nuotoliniu būdu.
● Jei buvote suplanavęs vizitus pas gydytojus specialistus, odontologą, pakeiskite vizito datą į vėlesnę.
● Kasdien matuokitės kūno temperatūrą ir stebėkite savo būklę dėl pasunkėjusio kvėpavimo*. Pablogėjus sveikatos būklei, kreipkitės į Bendrąjį pagalbos centrą telefono numeriu 112.
* Dažnai dusulys būna psichologinės kilmės. Svarbu įvertinti, ar esant ramybės būsenos išlieka padažnėjęs kvėpavimas (daugiau nei 20 k/min) ar oro trūkumo pojūtis.
izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje sąlygos
Būtinosios izoliavimo namuose ar kitose gyvenamosiose patalpose sąlygos:
· Izoliavimo metu kartu negali gyventi kiti asmenys (šeimos nariai ir pan.). Sveiki šeimos nariai ar kartu gyvenantys asmenys turėtų apsistoti kitame bute / name ar gerai izoliuotame kitame individualaus namo aukšte.
· Izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje izoliuotas asmuo, turi turėti atskirą sanitarinį mazgą.
· Apribokite judėjimą namuose ir sumažinkite dalijimąsi bendra erdve. Įsitikinkite, kad bendros erdvės (pvz., virtuvė, vonios kambarys) yra gerai vėdinamos (pvz., reguliariai atidarykite langus ir išvėdinkite patalpas).
Būtina užtikrinti šiuos aplinkos ir asmens higienos reikalavimus:
● Buitines atliekas meskite į atskirą (žymėtą) šiukšliadėžę.
● Drabužius skalbkite su įprastinėmis skalbimo priemonėmis 60–90 °C temperatūroje.
● Indus plaukite karštu vandeniu ir įprastiniais plovikliais arba naudokitės indaplove.
● Dažnai liečiamus paviršius dezinfekuokite alkoholiniu dezinfektantu, kurio koncentracija yra ne mažesnė kaip 70 proc., arba buitiniu balikliu, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 proc.
● Dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu. Nesant galimybės nusiplauti rankų, gali būti naudojamos alkoholinės rankų dezinfekavimo priemonės (rankų alkoholiniai antiseptikai). Rankas būtina plauti prieš ir po maisto ruošos, prieš valgant, pasinaudojus tualetu ir kai rankos yra akivaizdžiai nešvarios.
● Nusiplovę rankas su muilu ir vandeniu, jas nusausinkite vienkartiniais popieriniais rankšluosčiais.
● Siekiant sulaikyti kvėpavimo takų išskyras, rekomenduojama apsirūpinti medicininėmis kaukėmis. Jas reikėtų dėvėti kiek įmanoma dažniau, ypač jei tenka bendrauti su kitais asmenimis (pasiimant maistą, atvykus sveikatos priežiūros specialistui ar pan.). Jei negalite toleruoti medicininės kaukės, turite laikytis kosėjimo-čiaudėjimo etiketo – užsidengti savo burną ir nosį servetėle, kai kosėjate ar čiaudite, ir išmesti panaudotą servetėlę į šiukšliadėžę. Jei servetėlės neturite, tai kosėdami ar čiaudėdami uždenkite burną alkūne, o ne delnu.
● Ne mažiau kaip 2–3 kartus per dieną vėdinkite patalpas (10 min. plačiai atverkite langus arba keletą minučių patalpose padarykite skersvėjį. Taip vėdinant patalpas jose neturi būti žmonių).
● Naudokite atskirą patalynę, valgymo įrankius ir kt. Juos plaukite muilu ir vandeniu.
● Kasdien valykite ir dezinfekuokite dažnai naudojamus paviršius kambaryje, pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus. Pirmiausia valymui turi būti naudojamas įprastas muilas ar ploviklis. Po valymo atliekama dezinfekcija, pvz., naudojant buitinį baliklį, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 proc.,(skiedžiama 1:50 santykiu) arba alkoholio pagrindu pagamintą dezinfekcinį skystį.
● Valykite ir dezinfekuokite vonios kambario ir tualeto paviršius mažiausiai kartą per dieną.
● Pasibaigus izoliavimui, svarbu pirmiau nurodytais būdais pasirūpinti izoliavimo namų ar kitos gyvenamosios vietos dezinfekcija, prieš juose apsigyvenant kitiems asmenims. Izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje reikia vengti kilimų, minkštų baldų ir kitų daiktų minkštu porėtu paviršiumi, kuriuos sunku dezinfekuoti.
______________________
- 2020 kovo 18 d.