BALANDŽIO 7-OJI: PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA
Pažymint šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į tam tikras su sveikata susijusias temas, pabrėžiant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) prioritetines sritis. Pasaulinę sveikatos dieną nuo 1950 metų inicijuoja Pasaulio sveikatos organizacija. 2020 metų Pasaulinė sveikatos diena skirta palaikyti slaugytojus ir akušerius, kurie padeda mums gyventi laimingesniame ir sveikesniame pasaulyje. Kaip skelbia Pasaulio Sveikatos Organizacija, atraskime minutėlę pasakyti „AČIŪ“.
2020 m. Balandžio 7 d. - tai diena, kai reikia paminėti slaugytojų ir akušerių darbą ir priminti pasaulio lyderiams apie kritinį jų vaidmenį palaikant sveiką pasaulį. Slaugytojai ir kiti sveikatos priežiūros darbuotojai yra COVID-19 priešakyje - teikia aukštos kokybės gydymą ir priežiūrą, palaiko bendruomenės dialogą, kad išspręstų baimes ir klausimus, o kai kuriais atvejais renka duomenis klinikiniams tyrimams. Kviečiame palaikyti gydytojus, minint Pasaulinę sveikatos dieną, siekiant užtikrinti, kad slaugos ir akušerijos darbuotojai būtų pakankamai stiprūs ir užtikrintų, kad visi ir visur gautų reikiamą sveikatos priežiūrą.
2020-aisiais švenčiame viso pasaulio 22 milijonų slaugytojų ir 2 milijonų akušerių metus. Šie specialistai sudaro pusę pasaulio sveikatos sistemos darbuotojų: jie dirba visur, kur teikiamos gyvybiškai svarbios sveikatos paslaugos ir tai daro ištisus šimtmečius. Visi kartu jie yra stiprių, patvarių sveikatos sistemų kertinis akmuo, reikalingas siekiant universalios sveikatos aprėpties. Jie skiria gyvybes gelbėjančius vaistus, vakcinas, teikia šeimos planavimo patarimus, užtikrina profesionalią pagalbą vaiko gimimo metu. Be jų milijonai motinų ir vaikų neturėtų nei vieno specialisto, galinčio nutolusiuose regionuose diagnozuoti ligas, skirti gydymą ar padėti gimdant.
Keletas faktų apie slaugytojus ir akušerius:
- Slaugytojai ir akušeriai teikia labai įvairias gyvybiškai svarbias paslaugas, arti bendruomenės ir visuose sveikatos priežiūros lygiuose.
- Slaugytojai ir akušeriai teikia svarbias sveikatos paslaugas (ŽIV, tuberkuliozės, maliarijos ir kitų užkrečiamųjų ligų prevencija, diagnostika, gydymas; neužkrečiamųjų ligų prevencija, diagnostika, gydymas; intymios ir reprodukcinės sveikatos paslaugas, kurioms priskiriamos šeimos planavimas, nėščiųjų bei naujagimių sveikatos priežiūra, imunizacija bei pagalbą žindant).
- Slaugytojai ir akušeriai atlieka esminį vaidmenį rūpindamiesi žmonėmis visur, net ir pačiose problematiškiausiose, humanitarinės pagalbos reikalingose, pavojingose bei konfliktų apimtose teritorijose.
- Sveikatos paslaugų visiems gyventojams užtikrinimas priklauso nuo pakankamo skaičiaus gerai paruoštų ir išugdytų, tinkamai valdomų ir remiamų slaugytojų ir akušerių, kurie gauna atlygį, atitinkantį teikiamas paslaugas bei teikiamos priežiūros kokybę;
- Pasauliui reikia dar 18 milijonų sveikatos darbuotojų, kurie padėtų pasiekti ir užtikrinti universalią sveikatos aprėptį iki 2030. Apytiksliai pusė trūkstamų darbuotojų – 9 milijonai – yra slaugytojai ir akušeriai. Ypatingai ženklus slaugytojų ir akušerių trūkumas yra Pietryčių Azijoje ir Afrikoje.
- Globaliai 70 proc. sveikatos ir socialinės sistemos darbuotojų yra moterys. Didelę jų dalį sudaro slaugytojos bei akušerės.
- Jei akušerinė pagalba apimtų patvirtintas intervencijas motinos ir naujagimio sveikatai bei šeimos planavimui, tuomet sumažėtų virš 80 proc. motinų mirčių, negyvagimių ir neonatalinių mirčių. Akušerių valdoma tęstinė priežiūra, kuomet žinoma akušerė arba jų grupė teikia priežiūros paslaugas nuo nėštumo pradžios iki pogimdyminio periodo, gali padėti išvengti 20proc. priešlaikinių gimdymų.
Straipsnis parengtas remiantis WHO (World Health Organization) ir Lietuvos slaugos specialistų organizacijos informacija:
1. https://www.who.int/news-room/campaigns/world-health-day/world-health-day-2020
2. https://www.lsso.lt/post/2020-tarptautiniai-slaugytoj%C5%B3-ir-aku%C5%A1eri%C5%B3-metai