Elektroninių cigarečių žala žmogaus sveikatai
Visuomenėje formuojama klaidinga nuomonė, kad elektroninės cigaretės nekelia didelio pavojaus sveikatai ir gali būti puikus cigarečių pakaitalas, bet Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės. Natūralu, kad visuomenė nepakankamai žino apie elektronines cigaretes, jų veikimą ir poveikį, nes jos atsirado tik 2003 metais, o dalis žmonių nėra apie jas net girdėję.
Elektroninės cigaretės veikimas ir poveikis:
Rūkant elektronines cigaretes yra įkvepiami ir išpučiami garai, o ne dūmai, nes šios cigaretės yra pripildomos specialaus skysčio – dažniausiai mišinio iš propilenglikolio, aromatinių medžiagų ir nikotino. Nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse labai skirtingas – vienose nikotino nėra išvis, o kitose nikotino kiekis siekia, net 48 mg. Tyrimai rodo, kad ant elektroninės cigaretės pakuotės nurodytasis nikotino kiekis dažnai skiriasi nuo realaus elektroninėje cigaretėje esančio nikotino kiekio. Be to, rūkant tą pačią elektroninę cigaretę, iškvepiamuose dūmuose nikotino kiekis gali smarkiai svyruoti ir kaskart būti vis kitoks.
Nors tyrimų apie ilgalaikes elektroninių cigarečių rūkymo pasekmes trūksta, bet vis daugėja duomenų apie trumpalaikes jų rūkymo pasekmes ir simptomus. Naujausių tyrimų duomenimis užtenka parūkyti elektroninę cigaretę 5 minutes, kad ji pakenktų plaučiams. Tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti elektronines cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. Elektroninės cigaretės taip pat laikomos pagrindine iki vėžinio susirgimo – Leukoplakijos priežastimi.
Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad nėra įrodyta, jog elektroninė cigaretė yra tinkama pakaitinei nikotino terapijai. PSO neturi mokslinių įrodymų, leidžiančių patvirtinti produkto saugumą ir efektyvumą. Elektroninių cigarečių pardavėjai paprastai apibūdina jas kaip priemonę padedančią rūkantiesiems atsisakyti priklausomybės nuo tabako gaminių. Kai kurie jų teigia, kad PSO laiko jas pagrįsta pakaitine nikotino terapija, tokia kaip nikotino kramtomoji guma, pastilės ar pleistrai.
Svarbu suprasti, kad elektroninių cigarečių sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Taip pat vartojant elektronines cigaretes išlieka nikotino perdozavimo rizika. Todėl vienintelis asmens sveikatai naudingas pasirinkimas yra iš viso nerūkyti.
Bendru sutarimu nuo š.m. gegužės 1 d. įsigaliojo nauji Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su elektroninių cigarečių draudimais: draudžiama pardavinėti ir rūkyti (vartoti) elektronines cigaretes asmenims iki 18 metų; draudžiama vidaus ir tarpvalstybinė nuotolinė prekyba elektroninėmis cigaretėmis; draudžiama bet kokia elektroninių cigarečių ir pildomųjų talpyklų reklama.
Daugiau informacijos: http://ntakd.lt/files/prevencija/2014/ecig.pdf
Straipsnis parengtas remiantis:
1. http://www.ntakd.lt/
2. http://www.allencarr.lt/