Europos sveikos mitybos diena
Lapkričio 8-ąją minima Europos sveikos mitybos diena. Ši diena – tai puiki galimybė prisiminti ir dar kartą atkreipti dėmesį į savo mitybą. Tinkami mitybos įpročiai lemia gerą savijautą, o antsvoris bei nutukimas yra lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksniai. Įrodyta, kad netinkama mityba gali būti viena iš širdies ir kraujagyslių bei kitų lėtinių neinfekcinių ligų priežasčių, o tinkami mitybos įpročiai bei saikas valgant padeda išsaugoti gerą fizinę sveikatą ir darbingumą.
Pagrindiniai sveikos mitybos principai: nuosaikumas, įvairumas, subalansuotumas. Šiuos principus papildo sveikos mitybos taisyklės: valgyti įvairesnį maistą; išlaikyti normalų kūno svorį; vartoti maistą turintį mažiau riebalų, cholesterolio; padidinti vartojimą įvairių daržovių, vaisių, uogų, grūdinių produktų; mažiau vartoti cukraus ir saldumynų, valgomosios druskos; kuo mažiau vartoti alkocholio.
10 patarimų kaip pakeisti mitybos įpročius:
• Pradėkite keisti mitybos įpročius nedelsdami, tačiau imkitės permainų palaipsniui.
• Valgykite saikingai – mažinkite vieno ar kito produkto kiekį, bet neatsisakykite jo visiškai.
• Nėra ,,gerų” ar ,,blogų” maisto produktų, yra tik sveika arba nesveika mityba.
• Žinokite, kad sveika ir tinkama mityba padės Jums išlaikyti normalią kūno masę ir Jūs jausitės puikiai.
• Valgykite įvairų maistą.
• Kuo daugiau valgykite daržovių ir vaisių.
• Vartokite daug maisto produktų, kuriuose yra sudėtinių angliavandenių.
• Valgykite reguliariai.
• Gerkite daug skysčių.
• Daugiau judėkite.
Norint pakeisti mitybos įpročius reikia nemažų valios pastangų, noro ir žinių. Dažnai bandoma pasiteisinti maisto produktų pasirinkimo stoka, finansinėmis problemomis, laiko stoka. Tačiau tik pats asmuo pirmiausia yra atsakingas už savo sveikatą, todėl tik jis pats gali pakeisti savo mitybos įpročius ir išsaugoti bei pagerinti savo sveikatą. Tinkami mitybos įpročiai pradedami formuoti vaikystėje ir tokie išlieka visą gyvenimą. Kitų šalių patirtis rodo, kad nuolat aiškinant žmonėms mitybos svarbą sveikatai ir mokant juos sveikai maitintis, taip pat sudarius palankias ekonomines sąlygas sveikai mitybai, visuomenės mityba keičiasi, jos sveikata gerėja.
Nereikia atsisakyti nė vieno maisto produkto, tiesiog juos reikia vartoti saikingai. Su maistu žmogaus organizmui būtina gauti apie 40 įvairių maisto medžiagų. Juos galima gauti valgant kuo įvairesnį, suderintą maistą, kuriame nebūtų viršijamas kalorijų kiekis.
Sveikai maitinantis jūs galite: turėti daugiau energijos, numesti svori, sumažinti kraujo cholesterolio lygį, išvengti diabeto, turėti sveikus kaulus, ilgiau gyventi, jauniau atrodyti ir jaustis. Pradėkite keisti valgymo įpročius ir jūs pamatysite, kaip pasikeis Jūsų gyvenimo būdas. Sveika mityba – puiki pradžia atrasti save iš naujo.
Straipsnis parengtas remiantis:
1. Colin Campbell, T., Cambell, M., T. (2010). Natūralus būdas išvengti ligų. Vilnius: UAB „Luceo“.
2. http://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Metodine_medziaga/Sveikos_mitybos_rekomendacijos_2010.pdf
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė