GEGUŽĖS 10-ąją minima Judėjimo sveikatos labui diena
GEGUŽĖS 10-ąją minima Judėjimo sveikatos labui diena – tarptautinė diena, kurią inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2000 m. Ji skirta visuotiniam fizinio aktyvumo skatinimui.
PSO nurodo keturis svarbiausius tikslus, kurių siekiama minint judėjimo sveikatos labui dieną vietiniu, nacionaliniu ir pasauliniu lygiu:
PSO nurodo keturis svarbiausius tikslus, kurių siekiama minint judėjimo sveikatos labui dieną vietiniu, nacionaliniu ir pasauliniu lygiu:
- Didinti gyventojų informuotumą apie fizinio aktyvumo naudą atliekant lėtinių neinfekcinių ligų prevenciją;
- Ne tik propaguoti fizinio aktyvumo naudą, bet ir pateikti konkrečių gerosios praktikos pavyzdžių ir jais dalytis;
- Nuolat didinti gyventojų, kurie aktyviai dalyvauja įvairiose fizinio aktyvumo veiklose, skaičių bei pateikti konkrečias fizinio aktyvumo rekomendacijas įvairioms socialinėms ir amžiaus grupėms (mokykla, vietos bendruomenė, darbovietė, seniūnija, nevyriausybinė organizacija ir pan.);
- Nuolat skatinti ir propaguoti sveiką gyvenseną, mėgėjų sportą ir bendrąjį fizinį aktyvumą, atkreipiant dėmesį į sveikatos problemas, ypač akcentuojant smurto, nervinės įtampos, socialinės izoliacijos, tabako ir alkoholio vartojimo, nesveikos mitybos įpročių prevenciją.
FIZINIO AKTYVUMO PADIDINIMO GALIMYBĖ
Svarbu suprasti, jog norėdami pajusti judėjimo teikiamą naudą, neprivalome tam skirti didelės dalies savo laiko ar piniginių resursų. Bendram fiziniam aktyvumui padidinti tinka pati paprasčiausia veikla: vaikščioti pėsčiomis, važinėti dviračiu ar kita mechanine transporto priemone, o ne vairuoti automobilį; lipti laiptais, o ne keltis liftu ar eskalatoriumi; trumpinti laiką, praleidžiamą pasyviai sėdint namuose ar darbo vietose; bendruomenėse organizuoti ilgalaikes, nemokamas fizinio aktyvumo veiklas ir pan. Mokslinių įrodymų tikrai pakanka tvirtinti, kad vienas iš patikimų lėtinių neinfekcinių susirgimų prevencijos būdų – fizinis aktyvumas.
ŠIOS DIENOS INICIATYVOS TURI KETURIS PAGRINDINIUS TIKSLUS:
- Didinti visuomenės informuotumą apie fizinio aktyvumo naudą LNL prevencijai;
skatinti aktyviai panaudoti kitų valstybių gerąją patirtį akcentuojant neabejotiną fizinio aktyvumo naudą;
- Skatinti aktyviai panaudoti kitų valstybių gerąją patirtį akcentuojant neabejotiną fizinio aktyvumo naudą;
- Didinti gyventojų fizinį aktyvumą visose galimose srityse (laisvalaikio, transporto, namų ir ūkio) ir vietose (namie, parkuose, skveruose, paplūdimiuose, pamiškėse, sodybose ir kt.);
- Skatinti sveikai palankų elgesį ir gyvenimo būdą bei per sportą ir fizinę veiklą spręsti kitus su sveikata susijusius klausimus. Pavyzdžiui, mažinti rūkymo paplitimą, propaguoti sveiką mitybą, mažinti stresą ir socialinę izoliaciją.
FIZINIO KRŪVIO POVEIKIUI ĮVERTINTI BEI JO DYDŽIUI DOZUOTI REIKIA STEBĖTI ŠIUOS PARAMETRUS:
PULSO DAŽNIS RAMYBĖJE
Normalus suaugusio žmogaus pulso dažnis ramybėje – 60-80 k/min. (jei jis 80 k/min. ar didesnis, arba jeigu retesnis kaip 40 k/min., reikėtų pasitarti su gydytoju).
MAKSIMALUS PULSO DAŽNIS FIZINIO KRŪVIO METU
Paskaičiuojamas pagal formulę:
200 – amžius (metais). Ši formulė (220 – amžius) tinka jaunesniems ir gerai treniruotiems asmenims.
NAUDINGAS ŠIRDŽIAI PULSO DAŽNIS
200 – amžius (metais) x 0,6. Toks ir mažesnis pulso dažnis nepavojingas sveikatai. Širdį treniruojantis pulso dažnis 200 – amžius (metais) x 0,8. Pavyzdžiui, penkiasdešimtmečio žmogaus treniruojamo lygio pulsas bėgimo metu yra 160 (200 – 50 x 0,8 = 160); tai jau intensyvus fizinis krūvis, teikiantis pakankamai naudos širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo ir kitoms sistemoms. Tačiau tokio tempo nereikia siekti pirmąją treniruočių savaitę ar net mėnesį. Bėgimo tempas ir trukmė turi atitikti jūsų asmeninį fizinį pajėgumą.
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Lolita Ramanauskienė