„Moters sveikata ir grožis“
Šiuolaikinėje visuomenėje sparčiai plinta grožio ir mados industrijos bei žiniasklaidos propaguojamas kūno kultas, kuris susiaurino supratimo ribą tarp sveikos gyvensenos ir patologijos. Siekis turėti „idealų kūną“ labai dažnai veda į rizikingą sveikatai elgseną. Sukuriama iliuzija, kad sveikatos stiprinimo pastangų tarsi ir nereikia, nes viską gali atlikti plastinė chirurgija, maisto papildai, soliariumai, elektriniai masažuokliai ir treniruokliai.
Neapsigaukite nuo didelės įvairovės grožio priemonių ir procedūrų, ne visos jos yra veiksmingos. Reikėtų nepamiršti ir vadovautis sveikos gyvensenos taisyklėmis, kurios padės išsaugoti sveikatą, grožį bei jaunystę. Taigi, sveikos gyvensenos, o kartu ir sveikatos stiprinimo receptas yra paprastas, bet labai reikšmingas ilgaamžiškumo bei sveikatos garantas:
Būkite geros nuotaikos
Vengti streso, įtampos, pervargimo, skubos ir konfliktų. Formuoti pozityvų požiūrį į gyvenimą ir problemas. Derinti protinį darbą su fiziniu, pakankamai ilsėtis ir gerai išsimiegoti. Būtina išlaikyti vidinę darną ir gerą savijautą. Pasistenkite kiekvieną naują dieną pradėti gera nuotaika. Jums gali padėti trumpa mankšta. Fiziniai pratimai, ypač atliekami ryte, padės jums greičiau pabusti ir pasikrauti žvalumo visai dienai. Besimaudydamos po dušu, nusišypsokite savo atvaizdui veidrodyje, juk šypsena – tai geros nuotaikos garantas. Kol mėgausitės vandens procedūromis, pagalvokite, kaip norėtumėte save palepinti per pusryčius.
Pasivaikščiokite
Bent 2–3 kartus per savaitę eikite pėsčiomis į darbą ar iš jo. Jeigu į darbą važiuojate automobiliu, skirkite laiko savo dienotvarkėje pasivaikščiojimams. Ėjimas į darbą ir iš jo pėsčiomis yra viena paprasčiausių fizinio aktyvumo formų. Rekomenduojama kasdien pėsčiomis greitu žingsniu nueiti 3 kilometrus arba ėjimą pakeisti fizine veikla (bent 30 min). Per dieną reikėtų nueiti 10 tūkst. žingsnių, kuriuos galima fiksuoti žingsniamačiu. Buvimas gryname ore gerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, suteikia žvalumo bei stiprina imunitetą.
Tinkamai maitinkitės
Pasirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus, vadovaujantis SAM maisto pasirinkimo piramidės rekomendacijomis bei pažymėtus „Rakto skylutės“ simboliu. Valgykite daugiau vaisių bei daržovių ir nepamirškite gerti pakankamai vandens.
Gerai išsimiegokite
Miegas lygiai taip pat kaip ir tinkama mityba bei fizinis aktyvumas, yra labai svarbus mūsų sveikatai ir grožiui. Įpraskite miegoti teisingai: gulkitės ir kelkitės tuo pačiu metu, be to, miegas turi trukti bent 8 val.
Jeigu turite ilgus plaukus, tai žinokite, kad miegoti geriausia surištais plaukais. Pirmas dalykas, ryte sutaupysite laiko bandydama juos iššukuoti. Antras – per dieną plaukai susiriebaluoja ir prikaupia purvo, kuris, jeigu miegosite palaidais plaukais, gali pakenkti jūsų odai.
Visada nusivalykite makiažą
Kad ir kokia pavargusi būtumėte, prieš miegą visada nusivalykite makiažą. Visa, net ir brangiausia kosmetika, jeigu paliksite ją nakčiai ant veido, ryte gali „nustebinti“: galite pabusti su neaiškiais spuogeliais ant veido, tamsiais ratilais po akimis ar papilkėjusia veido oda. Be to, jeigu paliksite nakčiai kosmetiką ant veido odos, ji negalės ilsėtis ir „kvėpuoti“ bei sens daug greičiau.
Rūpinkitės rankų oda
Rankų oda išduoda ir moters amžių, ir sveikatos būklę, todėl nepamirškite tinkamai ja rūpintis. Rankas reikėtų plauti tik skystuoju muilu, nes jis nedžiovina odos. Šaltuoju metų laikotarpiu reikia rinktis riebesnes rankų priežiūros priemones. Namų ruošos darbus būtina atlikti su pirštinėmis, nes buitinė chemija, plovikliai, milteliai kenkia odai ir sukelia nemalonius pojūčius. Niekada neikite į lauką šlapiomis ar drėgnomis rankomis, nes dėl šalčio jos pradės skilinėti. Šaltuoju metų laiku eidami į lauką visada mūvėkite pirštines. Jos turėtų būti vilnonės ar medvilninės, sintetinių venkite.
Rūpinkitės burnos higiena
Gražūs dantys – viena pagrindinių veido puošmenų. Nedelskite iki paskutiniųjų, kai suskaus dantį ir reikės kreiptis į odontologą. Bent kartą per metus apsilankykite pas odontologą, kad jis apžiūrėtų dantis, pašalintų dantų akmenis ir kitas apnašas.
Žinoti ir nuolat vadovautis Europos kardiologų draugijos rekomenduojamu sveiko žmogaus kodu 035140530 :
• 0 (nerūkyti);
• 3 (kasdien nueiti greitu žingsniu ne mažiau kaip 3 km., mankštintis laisvalaikio metu bent 30 min. 4
kartus per savaitę);
• 5 (suvalgyti kasdien 5 porcijas daržovių ir vaisių);
• 140 (sistolinis kraujo spaudimas turi būti mažesnis nei 140 mmHg);
• 5 (kraujyje bendrojo cholesterolio koncentracija turi būti ne didesnė kaip 5 milimoliai litre);
• 3 (mažo tankio lipoproteinų MTL koncentracija kraujyje turi būti ne didesnė kaip 3 milimoliai litre);
• 0 (neturi būti antsvorio, KMI= svoris (kg)/ūgis (m)2, norma 18,5- 24,99)
Straipsnis parengtas remiantis:
1. Drąsutienė G. S. (red.) (2009). Moters sveikatos ir grožio enciklopedija. Pozityvios gyvensenos vadovas. Kaunas: „Šviesa“.
2. Martišiūtė, N., Znamenskaitė, R. (red.) (2009). Šeimos sveikatos enciklopedija. Kaunas: „Šviesa“.
3.http://smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Sveikatos_mokymas/Patarimai/Str.%20sveikos%20gyvensenos%20pagrindai.pdf
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė