Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė
Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė švenčiama kasmet rugpjūčio 1-7 dienomis daugiau nei 170 šalių. Ši savaitė skirta skatinti maitinimą krūtimi, siekiant pabrėžti žindymo saugojimo, skatinimo ir palaikymo svarbą visame pasaulyje.
Žindymas dar vadinamas natūraliu maitinimu, nes būtent tokį būdą aprūpina kūdikį maistu sukūrė pati gamta. Motinos pienas yra visavertis maistas, turintis tinkamu santykių visų medžiagų, reikalingų kūdikiui gerai augti ir normaliai vystytis.
Žindymas krūtimi yra toli gražu ne vien tik natūralus visada šviežio, šilto ir švaraus maisto – motinos pieno – perdavimo vaikui būdas. Jis užtikrina fizinį ir emocinį artumą, svarbų kūdikio saugumo jausmui ir asmenybės vystymuisi bei harmoningiems motinos ir vaiko santykiams. Dažnas bei artimas motinos ir vaiko kontaktas maitinant raminamai veikia abu, atsiranda glaudus tarpusavio ryšys. Maitinimas krūtimi turi įtakos vaiko ugdymui, o motinai padeda geriau suprasti savo kūdikį, pajusti jo poreikius.
Maitinimas krūtimi yra tiek pat naudingas ir maitinančiai mamai. Žindymas saugo motinos sveikatą nuo pat to momento, kai ką tik gimęs kūdikis paguldomas ant jos krūtinės. Naujagimis, žįsdamas krūtį, refleksiškai skatina susitraukti gimdą, taip padėdamas jai išstumti placentą ir stabdydamas kraujavimą.
Maitinančios krūtimi moterys daug rečiau patiria depresiją po gimdymo, nes žindymas ramina, o reikalingumo savo kūdikiui suvokimas suteikia didelę gyvenimo prasmę. Žindymas pagerina kalcio įsisavinimą moters organizme, todėl ilgai žindžius retesni kaulų lūžiai dėl jų trapumo – osteoporozės – vyresniame amžiuje. Gydytojų pastebėta ir statistiškai įrodyta, kad neturėjusios abortų, gimdžiusios ir kūdikius žindžiusios daug rečiau suserga kiaušidžių ir gimdos vėžiu bei dažniausia moterų onkologine liga – krūties vėžiu. Beje, krūties vėžio atsiradimo rizika mažesnė ir toms, kurios pačios buvo ilgiau žindytos kūdikystėje.
Žindžiusios mamos rečiau serga krūties vėžiu ir kiaušidžių vėžiu, joms rečiau senatvėje pasireiškia osteoporozė. Maitinimas krūtimi padeda sulieknėti. Maitinant kūdikį, moters organizme sudega tam tikri riebalai, kurie buvo jame susikaupę nėštumo metu. Tokiu būdu, moteris gali visiškai natūraliai ir reikiamu tempu susigrąžinti savo buvusį svorį. Iškart po gimdymo itin staiga sulieknėti nereikėtų. Kad moterys maitindamos krūtimi nepertemptų savo organizmo, jų svoris turėtų būti nuo 2,5 iki 5 kilogramų didesnis nei prieš nėštumą. Per greitas svorio metimas gali sutrikdyti pieno gamybą kaip tik tuomet, kai vaikutis auga greičiausiai, ir jam reikia vis daugiau maisto. O tie keli papildomi kilogramai natūraliai išnyks per pirmuosius šešis mėnesius.
Norint, kad pieno pasigamintų tiek, kiek reikia, svarbiausia tinkamai maitintis ir suvalgius kažką neįprasto, reikėtų stebėti vaikučio reakciją, gerti daug skysčių (pieno, vandens, vaisių sulčių) ir pakankamai ilsėtis (geriausia miegoti tuo pat metu, kaip ir kūdikis). Visas dėmesys turėtų būti skiriamas sau ir savo mažyliui.
Kūdikių ir mažų vaikų maitinimo rekomendacijos (Pagal Pasaulinę Sveikatos):
- Naujagimius pradėti maitinti krūtimi praėjus ½–1 val. po gimimo. Prieš tai jiems negalima duoti jokio maisto ar gėrimo.
- Motinos ir naujagimio nuogų kūnų sąlytis turėtų trukti ne trumpiau 30 minučių.
- Jei kūdikis gimė Cezario pjūvio pagalba, pirmas pridėjimas prie krūties turi būti ne vėliau kaip po 6 valandų.
- Iki 6 mėnesių geram kūdikio vystymuisi visiškai pakanka tik motinos pieno.
- Papildomą maistą galima pradėti duoti nuo 6 mėnesių. Kartais šis laikas skirtingiems kūdikiams gali sutrumpėti ar prailgėti, tačiau daugumai vaikų nereikia papildomo maitinimo iki 6 mėnesių.
- Vaikus rekomenduojama žindyti iki 2 metų ir ilgiau, primaitinant kitu kokybišku šeimos maistu.
Straipsnis parengtas remiantis:
- Markūnienė., E. (2007). Žindymas ir moters sveikata. Kaunas: „Vitae litera“.
- 2.Vitkauskas, K. (2009). Nepakeičiamas kaip motinos meilė. Žindymo teorija, praktika ir politika. Kaunas: „Regrafas“.
- Vingras, A., Stukas, R. (2010). Kūdikių maitinimas. Vilnius: „Vaistų žinios“.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė