Pasaulinė sveikatos diena, skirta psichikos sveikatai
Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva nuo 1950 m. balandžio 7-oji diena yra minima Pasaulio sveikatos diena. Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija ypatingą dėmesį skiria psichikos sveikatos stiprinimui. Šio dienos tema „Depresija – pasikalbėkime“.
Psichikos sveikata – natūrali žmogaus asmenybės būsena, kuri turi būti saugoma arba grąžinama sutrikimų bei ligų atvejais. PSO teigimu, psichikos sveikata yra emocinis ir dvasinis atsparumas, leidžiantis patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Tai gėrio jausmas, kuriuo remiasi tikėjimas savo bei kitų žmonių orumu ir verte.
Depresija - tai ne tik bloga nuotaika ar nusiminimas. Tai liga (kaip diabetas, aukštas kraujo spaudimas ar širdies liga), kuri diena po dienos veikia Jūsų mintis, jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną. Tai kartu ir kūno, ir sielos liga.
Tai labai svarbu suprasti ir ligoniui, ir jį supantiems žmonėms. Dažnai pats sergantysis depresijos simptomus priskiria valios trūkumui, tinginystei, charakterio silpnumui.
Be pagrindinės depresijos atsiradimo priežasties - sutrikusios biocheminės pusiausvyros smegenyse - depresiją gali sąlygoti daugelis veiksnių: paveldimumas; ilgalaikės somatinės (kūno) ligos; intensyvaus hormonų persitvarkymo periodai (paauglystė, nėštumas, gimdymas, menopauzė); piktnaudžiavimas narkotikais, alkoholiu, kai kuriais vaistais; socialiniai faktoriai (staigūs įprastinių gyvenimo sąlygų pasikeitimai: išėjimas į pensiją, bedarbystė, emigracija); ilgalaikiai ar ūmūs psichologiniai pergyvenimai (stresai): mylimo žmogaus mirtis, šeimyninė nesantaika, skyrybos; ūmūs fizinės sveikatos sutrikimai (širdies infarktas, smegenų insultas).
Depresijos simptomai:
- Gilus liūdesys, nusivylimas, beviltiškumo jausmas;
- Prarandamas gyvenimo džiaugsmas, nebedžiugina veikla, kuri anksčiau
- Teikdavo malonumą (darbas, hobis, sportas, draugai, seksas);
- Sumažėjęs ar padidėjąs apetitas, svoris;
- Miego sutrikimai. Sunku užmigti, blogas nakties miegas, ankstyvas prabudimas arba per didelis mieguistumas;
- Nuovargis ir kūno sąstingis. Sunku atlikti net paprasčiausius dalykus, pirmiausia ką nors pradėti! Jaučiamas tarsi paralyžius ir kūne, ir sieloje. Atrodo, kad nei mintys, nei raumenys neklauso.
- Susikaupimo stoka. Sunku sutelkti mintis, priimti net ir paprasčiausius sprendimus, planuoti savo veiklą;
- Baimė ir nerimas. Vargina didžiulė įtampa ir nerimas, daug labiau nei įprastai rūpinimąsi įvairiais kasdieniniais reikalais bei savo kūno sveikata;
- Menkavertiškumo jausmas. Užplūsta neigiamos mintys, savęs nuvertinimo, kaltės jausmas. Kartais geriausia išeitimi atrodo išėjimas iš šio gyvenimo.
Negydant depresijos, žmogus tampa nedarbingas ir atsiribojęs nuo šeimos bei visuomeninio gyvenimo. Blogiausiu atveju, depresija gali privesti prie savižudybės. Tu gali padėti žmogui, sergančiam depresija. Padrąsink gydytis ir nepalik vieno, bei būk kantrus!
Pagal Valstybinio psichikos sveikatos centro informacinę medžiagą
parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė