PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA
Kiekvienais metais, kovo 24 d. minime Pasaulinę Tuberkuliozės (toliau – TB) dieną. Šių metų dienos minėjimo tema – „Laikas bėga“. Pasirinkta tema siekiama atkreipti visuomenės ir sveikatos apsaugos specialistų dėmesį į laiko stoką, kovojant su šia pavojinga liga, ypatingai pasaulinės COVID-19 pandemijos metu, iškilo didelis pavojus TB rodiklių mažinimo pažangai.
Vienas iš svarbiausių įsipareigojimų kovojant su TB – sumažinti ligos atvejų ir mirčių rodiklius:
Vienas iš svarbiausių įsipareigojimų kovojant su TB – sumažinti ligos atvejų ir mirčių rodiklius:
- Iki 2030 m. 80 proc. sumažinti naujų TB atvejų ir atkryčių rodiklį 100 tūkst. gyventojų, lyginant su 2015 metais.
- Iki 2030 m. 90 proc. sumažinti mirčių nuo TB atvejų skaičių, lyginant su 2015 metais.
Remiantis atliktais skaičiavimais, dėl COVID-19 pandemijos, 2020–2025 m., gali išaugti TB atvejų ir mirčių skaičius – papildomai 6,3 mln. TB atvejų ir 1,4 mln. mirčių. Prognozuojama, kad 2021 m. pasaulyje TB susirgimų ir mirčių skaičius išaugs iki 2013–2016 m., pasiekto lygio – tai reiškia, 5–8 metų nesėkmę kovoje su šia liga.
Lietuvoje 2019 m. registruoti 1006 nauji TB atvejai ir atkryčiai, rodiklis siekė 36 atv./100 tūkst. gyventojų, registruotos 56 mirtys. TB išlieka viena daugiausiai gyvybių nusinešančiu ligų pasaulyje. Kiekvienais metais miršta beveik 4 tūkstančiai žmonių, 28 tūkstančiai suserga.
KAS YRA TUBERKULIOZĖ?
Kvėpavimo organų tuberkuliozė (TB) tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (TM) (Mycobacterium tuberculosis ), plintanti per orą su dalelėmis. Pagrindinis TM šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.
KOKIE YRA TB POŽYMIAI?
Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TM dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė).
Pagrindiniai: Sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių; Skausmas krūtinėje; Skreplių ar kraujo atkosėjimas.
Kiti: Silpnumas ar nuovargis; Svorio kritimas; Apetito stoka; Drebulys; Karščiavimas; Naktinis prakaitavimas.
Kiti: Silpnumas ar nuovargis; Svorio kritimas; Apetito stoka; Drebulys; Karščiavimas; Naktinis prakaitavimas.
KAIP PLINTA TUBERKULIOZĖ?
Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) patenka į orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. TM ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs TM užteršto oro, gali tapti infekuotu.
KOKS SKIRTUMAS TARP ŽMOGAUS UŽSIKRĖTUSIO TM IR ŽMOGAUS SERGANČIO TB?
Užsikrėtę asmenys savo organizme turi TM, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga TB.
TUBERKULIOZĖS PROFILAKTIKA
Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje, juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis, tačiau skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos sustabdant TB plitimą gyventojų tarpe. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo. Svarbu pažymėti, kad tik ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, bet ir užkirsti kelią infekcijos plitimui visuomenėje.
Siekiant sumažinti užsikrėtimo tb mikobakterijomis riziką, rekomenduoja:
- vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju TB;
- sergančiajam TB laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo – kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, o panaudotas servetėles išmesti į šiukšliadėžę;
- dažnai vėdinti ir valyti patalpas;
- kuo dažniau plauti rankas.

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją pranešimą parengė Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimo Monika Balčiūnienė