Patarimai kaip tinkamai šaldyti uogas, vaisius ir daržoves žiemai
Šaldymas – vienas patogiausių ir sveikiausių maisto išsaugojimo būdų. Vaisius ir daržoves nuskynus vasarą, kai jie yra labiausiai prinokę ir užšaldžius, bus galima gauti geriausią rezultatą – tinkamas užšaldymas padės išsaugoti jų skonį ir naudingąsias maistines medžiagas iki pat žiemos. Tačiau verta atkreipti dėmesį – šaldant vaisius ir daržoves prarandama nemaža dalis vitamino C. Šaldytos vietinės daržovės yra daug vertingesnės ir turi daugiau vitaminų, nei kai kurios atvežtinės šviežios gerybės iš kitos šalies.
Norint tinkamai užšaldyti vaisius ir daržoves reikia laikytis maisto higienos reikalavimų. Nes netinkamai paruoštame užšaldytame maiste gali gyventi įvairių infekcijų sukėlėjai, kurie patenka į maistą nesilaikant asmens higienos; su dirvožemio liekanomis; nenuplovus vaisių ar daržovių; naudojant nešvarius įrankius.
Šaldymui rinkitės ekologiškai užaugintas daržoves, vaisius ir uogas. Nerinkite uogų pakelėse, šalia pramoninių objektų. Nesodinkite gėrybių šalia tvartų, lauko tualetų. Ligų sukėlėjai su nuotekomis gali patekti į dirvą ir taip užteršti maisto produktus patogeninėmis bakterijomis, virusais, parazitais.
Užtikrinkime švarą visuose maisto šaldymo etapuose. Prieš pradedant tvarkyti maistą pasirūpinkite asmens higiena. Naudokite švarius indus ir įranga (peilius, dubenis, pjaustymo lentas ir pan.). Kad šaldomieji produktai išliktų nepakitusios spalvos ir skonio, maistingi, šaldymui naudokite sandarias pakuotes, kurios nepraleidžia kvapų ir drėgmės, skysčių, nesuyra, neplyšta ar netrūkinėja, lengvai užsidaro.
Produktų užšaldymo eiga:
• Parenkami švieži, sveiki, subrendę produktai, išrūšiuojami, pašalinami koteliai, kauliukai, jei reikia – susmulkinami. Šaldyti geriausia yra iš karto nuskynus.
• Prieš užšaldymą produktus reikėtų nuplauti po tekančiu vandeniu ir palikti natūraliai apdžiūti.
• Svarbi taisyklė – užšaldyti reikia kuo greičiau. Patogiausias būdas – nuplautas ir nusausintas uogas, vaisius ar daržoves pirmiausia šaldykite ant plokščio padėklo pabertas plonu sluoksniu, užšalus po 30 min. suberti į tam skirtą maišelį, dėžutę. Nepatariama kambario temperatūros dėžučių ar maišelių dėti į šaldiklį, nes kol indelyje sušals uogos, praeis maždaug para, uogos ar vaisiai sušals į gumulą. Kai užšaldomas plonas sluoksnis, t.y. greitai, vandens molekulių kristalizacija vyksta lėtai, nesuplėšo ląstelių, todėl atšildytos uogos lieka sveikos.
• Užšaldymas turi būti vykdomas minus 18ºC temperatūroje, nes tokioje temperatūroje maisto produkte susidaro smulkūs vandens kristalai, nesuardomos ląstelių sienelės, išlieka nepakitusios produktų maistinės savybės.
• Užšaldytus produktus galima laikyti ne didesnės kaip minus 18 °C temperatūros sąlygomis iki 12 mėnesių. Užšaldyti citrusiniai vaisiai turėtų būti sunaudojami per 6 mėn. Ilgiau laikant produktuose labai sumažėja vertingų medžiagų kiekis.
• Naudinga ant šaldytų produktų pakuočių pažymėti jų sušaldymo laiką ir periodiškai peržiūrėti šaldiklyje laikomų produktų galiojimo laiką.
Atšildymas gali būti vykdomas tokiu būdu: originalioje pakuotėje laikyti maistą šaldytuve, taip pat galima pasinaudoti mikrobangų krosnelės atšildymo funkcija, atšildyti kambario temperatūroje. Maistui turėtų būti pateikti produktai dar su likusiais ledų kristalais, nes pilnai atšildyti vaisiai gali būti sutižę, minkšti, praradę savo spalvą. Atšildytus produktus rekomenduojama suvartoti arba perdirbti per 24 val.
Atminkite!
• Užšaldymui tinka visos uogos ir vaisiai.
• Šaldyti daržoves, prieskonius, žalumynus, kurie nepraranda aromato (krapai, petražolės, bazilikai ir t.t.).
• Nerekomenduojama šaldyti bulvių, nes jos tampa saldžios, pakinta jų konsistencija.
• Nepatartina šaldyti labai vandeningų produktų – agurkų, pomidorų.
• Pakartotinai užšaldyti jau atšilusio produkto nepatariama, nes atšildžius pagreitėja mikrobiologiniai procesai, toks produktas gali tapti nesaugus.
Straipsnis parengtas remiantis:
1. Stanton R. Sveikos mitybos vadovas: maistas gydo, maistas kenkia. Vilnius: Alma littera, 2008.
2. http://www.nmvrvi.lt/lt/maisto.produktai.ir.mityba/
3. http://www.smlpc.lt/lt/metodine_medziaga/mityba.html
4. http://vmvt.lt/lt/maisto.sauga.ir.kokybe/
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė