Pėdų problemos ir jų profilaktika
Žmogus per gyvenimą nueina maždaug 112 500 kilometrų. Visą šį krūvį turi atlaikyti mažai matomos kūno dalys - pėdos. Žmogaus pėdai tenka išlaikyti ir nešioti kūno svorį. Suprantama, kad tai turi būti labai tvirtas ir nepriekaištingai veikiantis mechanizmas su ilgalaike veikimo garantija. Susipažinus su žmogaus pėdos anatomine sandara ir jos fiziologinėmis ypatybėmis galima įsitikinti, kad ji visiškai atitinka tokiam mechanizmui keliamus reikalavimus. Pažvelgus į pėdos formą galima pastebėti, kad ji skirta atlaikyti dideliems svoriams. Žmogaus pėda sukurta panaudojant skliautų principą. Būtent skliautas pasižymi geriausiomis atraminėmis savybėmis.
Pėdoje yra daugybė kraujagyslių, maitinančių pėdą, ir nervų, perduodančių nervinius impulsus iš galvos ir stuburo smegenų. Dėka tokios pėdos struktūros, ji ne tik išlaiko normalaus žmogaus kūno svorį, bet turi ir didžiulių rezervinių galimybių. Juk žinome, kad šiuolaikiniai sunkumų kilnotojai pakelia virš 250 kg ir jie netampa plokščiapėdžiais. Tai pasiekiama racionaliomis treniruotėmis.
Pėdos atlieka ir balansinę funkciją. Galėdamos judėti savo sąnariuose įvairiomis kryptimis (lenktis, tiestis, pasisukti į vidų ar į išorę) žmogui stovint ar judant pėdos padeda išlaikyti kūno pusiausvyrą.
Dažnai į pėdas atkreipiame dėmesį tik tada, kai jos nuvargsta ir maudžia. Dažniausia jų negalavimų priežastis - nepatogi avalynė ir higienos nesilaikymas.
Kojų prakaitavimas. Kojose labai daug prakaito liaukų, todėl jos smarkai prakaituoja. Kaip ir kitų kūno vietų, taip ir kojų išskiriamas prakaitas yra bekvapis. Nemalonus kvapas atsiranda tik tuomet, kai ant odos esančios bakterijos suskaido prakaitą. Esant šiai problemai, rekomenduotina kojas kasdien plauti ir tepti prakaito išsiskyrimą normalizuojančiomis, dezodoruojančiomis priemonėmis. Be to, smarkiai prakaituojanti oda linkusi įtrūkti. Tuomet kyla pavojus užsikrėsti grybelinėmis infekcijomis. Ypač einant į baseiną, pirtis. Patartina pasirūpinti priešgrybeliniais tepalais ar purškalais iš vaistinių.
Išsausėjusios pėdos. Pėdų oda turi mažai riebalinių liaukų, todėl gali labai išsausėti. Linkusią sausėti odą po plovimo reikia patepti drėkinančiu kūno ar kojų losjonu. Tinka pipirmėčių, arbatmedžio aliejai.
Įaugę nagai. Kad pėdos būtų sveikos, labai svarbu teisingai kirpti nagus ir taip išvengti jų įaugimo. Kojų nagų kraštai auga greičiau negu vidurinė dalis. Kraštai užlinksta ir įauga į minkštą ir jautrų nago guolį. Todėl juos reikia kirpti tiesiai, o ne ovaliai. Stebėti, kad neužaugtų per daug ilgi. Taip pat nagai gali įaugti dėl avalynės ankštų galų, grybelinių ligų. Jei kojų nagai įaugę, oda aplink juos paraudusi ir skausminga, gydomąjį pedikiūrą atlieka specialistai podiatrai.
Nuospaudos. Avint nepatogius batus, dėl nuolatinio spaudimo ir trynimo, ant pirštų sąnarių susidaro žirnio dydžio, piltuvėlio formos keratino dariniai - nuospaudos. Ar sukietėjusios negyvos odos ploteliai- nuotrynos. Nuotrynos atsiranda po kulnu, nykščio pagalvėlėje, pado šone. Šiuos negalavimus galima išsigydyti patiems. Nuospaudos gydomos specialiais pleistrais, gydomaisiais tamponais. Nuospaudos nugramdomos pemza ir šveičiamaisiais kremais, prieš tai pamirkius kojas vonelėje. Esant sudėtingesnėms situacijoms- reikia kreiptis į podiatrą.
Geriausiai kojos jaučiasi visai be batų, nes tada kūno svoris pasiskirsto po visą pėdą ir kiekviena jos vieta gauna vienodą krūvį. Akivaizdu, kad geriausi batai žemakulniai, leidžiantys kojai jaustis lyg basai. Kuo aukštesnis moterų batų kulnas, tuo labiau apkraunama pėda, o su labai aukštais bateliais visas krūvis atiteks kojų pirštams. Dažnai avint aukštakulnius batelius, krūvis nuolat slegia pėdos priekį ir gali iškrypti didžiojo piršto sąnarys. Kad taip nenutiktų būtina stiprinti pėdas jas mankštinant, vaikščiojant basomis per įvairų pagrindą, atlikti pėdų ir kojų masažą, tinkamai prižiūrėti pėdas ir dėvėti sveiką avalynę.
Keletas patarimų, kaip atgaivinti pavargusias kojas po įtemtos darbo dienos:
- Nusiavus batus ir kojines, abi kojas papurtykite ir 5 min. palaikykite padėtas kiek aukščiau. Taip skatinsite kraujotaką kojose, o įtemti raumenys atsipalaiduos.
- Dušas taip pat gerina kraujotaką. Prauskite kojas po dušu pakaitomis šiltu-šaltu vandeniu, pradėdami nuo pėdų ir kildami aukštyn iki šlaunų.
- Pabaigoje pamasažuokite kojas masažine pirštine: pajusite malonų šilimos pojūtį, o tuo pačiu pašalinsite odos pleiskanas. Masažuokite sukamaisiais judesiais nuo apačios į viršų.
- Jei norite sumažinti kojų sunkumą ir tinimą – patepkite kojas tam skirtu tepalu.
- Jei norite atgaivinti kojų odą, kojas patepkite kremu.
Straipsnis parengtas remiantis:
- Pranckevičius, S., Koževnikovas, E., Petrulis A. (2006). Viskas apie plokščiapėdystę. Kaunas.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė