Peršalimo ligos ir profilaktika
Kvėpavimo takų infekcijas, sukelia įvairios bakterijos ir virusai (virš 100 rūšių). Dažniausi jų – rinovirusai. Jais užsikrėsti galima oro lašeliniu būdu, per mažus lašelius, kuriais virusas perduodamas iš vieno žmogaus kitam kosint ar čiaudint. Užsikrečiama per rankas, daiktus, kuriuos lietė sergantis žmogus. Virusas į organizmą dažniausiai patenka per nosį ar akis ir sparčiai dauginasi nosiaryklėje. Ligos sukėlėjai lengvai perduodami vieno asmens kitam, todėl peršalimo ligos greitai plinta.
Peršalimo ligos daugumai trunka apie 8-14 dienų ir neturi jokių pasekmių sveikatai, tačiau kai kuriems ligoniams išsivysto komplikacijų: otitas, sinusitas, faringotonzilitas, bronchitas ar pneumonija.
Peršalimo simptomai pasireiškia po 1–2 dienų nuo užsikrėtimo. Simptomai prasideda gerklės kutenimu, kuris būdingas pirmąsias ligos dienas, vėliau išnyksta. Gerklės skausmą lydi sloga, kuri iš pradžių būna vandeninga, sekretas bespalvis, vėliau sutirštėja. Virusai sparčiai dauginasi patekę į nosies gleivinę, tada išsiskiria uždegimo mediatoriai, dėl to vystosi nosies gleivinės uždegimas bei paburkimas. Didžiausia virusų koncentracija nosies sekrete būna pirmąsias 3 dienas po apsikrėtimo. Sergantieji dažnai klaidingai mano, jog nosies užgulimą sąlygoja per didelis kiekis tiršto sekreto, tačiau tai įvyksta dėl nosies kraujagyslių paburkimo ir uždegimo. Prie šių simptomų gali prisidėti ir galvos skausmas, pykinimas, bendras silpnumas, karščiavimas, čiaudulys.
Kad peršalote, dažniausiai pajuntate grįžę į namus ir kol dar nespėjote rimtai susirgti, pasinaudokite gerai žinomomis paprastomis priemonėmis: pamirkykite kojas karšto vandens vonelėje su druska, būtinai gerkite daug skysčių, geriausia – karštos liepžiedžių, aviečių arbatos, arbatos su citrina, imbieru ir medumi, skalaukite gerklę su ramunėlių, šalavijų, medetkų nuoviru, darykite inhaliacijas, drėkinkite orą, ilsėkitės.
Profilaktika
Norint išvengti peršalimo, svarbu nuolat stiprinti imunitetą, sveikai ir reguliariai maitintis, atsisakyti riebių, saldžių, konservuotų produktų. Pakankamai ilsėtis, vengti streso ir būti fiziškai aktyviems. Vilkėti natūralaus pluošto drabužius, kurie išgarina drėgmę ir išlaiko kūno šilumą. Pervargusio žmogaus imuninė sistema daug silpnesnė.
Atminkite!
Peršalimą sukelia daugybė skirtingų virusų. Pats šaltas oras peršalimo nesukelia. Antibiotikai nėra skiriami peršalimui gydyti. Nekomplikuotą peršalimą galima gydytis patiems namuose. Peršalimo ligų galima išvengti laikantis bendrųjų profilaktikos reikalavimų: vengti kontakto su sergančiaisiais, kosint ar čiaudint prisidengti veidą, vėdinti patalpas, reguliariai plauti rankas, nepervargti, vengti stresų bei tinkamai maitintis. Vengti didesnių žmonių susibūrimo vietų.
Straipsnis parengtas remiantis:
1. www.smlpc.lt.
2. www.sam.lt
3. www.sveikas.lt
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė