SPALIO 1 D. MINIMA EUROPOS DEPRESIJOS DIENA
KAS YRA DEPRESIJA?
Depresija – tai ne tik bloga nuotaika ar nusiminimas. Tai liga (kaip diabetas, aukštas kraujo spaudimas ar širdies ligos), kuri diena po dienos veikia Jūsų mintis, jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną. Tai kartu ir kūno ir sielos liga. Tai labai svarbu suprasti ir ilgainiui, ir jį supantiems žmonėms.
KAS SUKELIAI DEPRESIJĄ?
Be pagrindinės depresijos atsiradimo priežasties – sutrikusios biocheminės pusiausvyros smegenyse – depresiją gali sąlygoti daugelis veiksnių:
Depresija – tai ne tik bloga nuotaika ar nusiminimas. Tai liga (kaip diabetas, aukštas kraujo spaudimas ar širdies ligos), kuri diena po dienos veikia Jūsų mintis, jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną. Tai kartu ir kūno ir sielos liga. Tai labai svarbu suprasti ir ilgainiui, ir jį supantiems žmonėms.
KAS SUKELIAI DEPRESIJĄ?
Be pagrindinės depresijos atsiradimo priežasties – sutrikusios biocheminės pusiausvyros smegenyse – depresiją gali sąlygoti daugelis veiksnių:
- paveldimumas;
- ilgalaikės somatinės (kūno) ligos;
- intensyvaus hormonų persitvarkymo periodai (paauglystė, nėštumas, gimdymas, menopauzė);
- piktnaudžiavimas narkotikais, alkoholiu, kai kuriais vaistais;
- socialiniai faktoriai (staigūs įprastinių gyvenimo sąlygų pasikeitimai: išėjimas į pensiją, bedarbystė, emigracija);
- ilgalaikiai ar ūmūs psichologiniai pergyvenimai (stresai): mylimo žmogaus mirtis, šeimyninė nesantaika, skyrybos;
- ūmūs fizinės sveikatos sutrikimai (širdies infarktas, smegenų insultas).
KOKIE DEPRESIJOS ATPAŽINIMO SIMPTOMAI?
- Gilus liūdesys, nusivylimas, beviltiškumo jausmas;
- Prarandamas gyvenimo džiaugsmas, nebedžiugina veikla, kuri anksčiau teikdavo malonumą (darbas, hobis, sportas, draugai, seksas);
- Sumažėja ar padidėja svoris;
- Miego sutrikimai. Sunku užmigti, blogas nakties miegas, ankstyvas prabudimas arba per didelis mieguistumas;
- Nuovargis ir kūno sąstingis. Sunku atlikti net paprasčiausius dalykus, pirmiausia – ką nors pradėt! Jaučiamas tarsi paralyžius ir kūne, ir sieloj. Atrodo, kad nei mintys , nei raumenys neklauso.
- Susikaupimo stoka. Sunku sutelkti mintis, priimti net ir paprasčiausius sprendimus, planuoti savo veiklą;
- Baimė ir nerimas. Vargina didžiulė įtampa ir nerimas, daug labiau nei įprastai rūpinimąsi įvairiais kasdieniais reikalais bei savo kūno sveikata;
- Menkavertiškumo jausmas. Užplūsta neigiamos mintys, savęs nuvertinimo, kaltės jausmas. kartais geriausia išeitis atrodo išėjimas iš šio gyvenimo.
KAD IŠVENGTUME DEPRESIJOS, ARBA PIRMINĖS PREVENCIJOS PRIEMONĖS:
- Vengti, kiek tai yra įmanoma, stresą sukeliančių situacijų. Sunkiu gyvenimo laikotarpiu naudinga kreiptis į psichologą, psichoterapeutą, artimą žmogų, dvasininką.
- Alkoholio ir tonizuojamųjų nealkoholinių gėrimų vartojimo vengimas ir itin saikingas informacinių technologijų naudojimas. Žmonės, kurie daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose, ima sunkiau bendrauti realiame gyvenime. Alkoholis gali slopinti depresijos simptomus, bet ...tik vartojimo metu. Po alkoholio veikimo fazės prasideda CNS veiklos slopinimo fazė – depresijos simptomai sustiprinami. Tą patį galima pasakyti ir apie kavą, stiprią arbatą ir kitus tonizuojamuosius gėrimus. Gali atrodyti, kad alkoholis pagerina miegą, nes jo pavartojus lengviau užmigti. Tačiau alkoholis sutrikdo miego struktūrą ir taip pablogina miego kokybę.
- Reguliariai mankštintis arba dirbti fizinį darbą. Rekomenduotinas ne mažiau 40 min. vidutinio intensyvumo nepertraukiamas aerobinis fizinis krūvis kasdien.
- Kasdien pabūti gryname ore, žiemą – geriau pirmoje dienos pusėje, šviečiant saulei.
- Moksliniai tyrimai parodė, kad tikintys ir praktikuojantys žmonės rečiau suserga psichikos ligomis, o jeigu susirgę praktikuoja dvasines praktikas, medituoja – liga progresuoja lėčiau, mažiau sutrinka prisitaikymas visuomenėje.
Liūdna, sunku įžvelgti kad ir mažus gyvenimo džiaugsmus, trūksta jėgų kasdienei veiklai, apėmęs nevilties ir bejėgiškumo jausmas? Kas tai – nuovargis, sunkesnis gyvenimo etapas ar depresija? Skaičiuojama, kad iš viso pasaulyje depresija serga maždaug 264 mln. Žmonių. Sakoma, jog daugiau moterys nei vyrai. Kas yra depresija? Kada tai jau ne vien bloga nuotaika ar melancholija? Kaip žmogus gali pats sau padėti? O kada jau laikas kreiptis į specialistus?
Minint Europos depresijos dieną, Valstybinis psichikos sveikatos centras kviečia į nuotolinį pokalbį su Depresijos gydymo centro įkūrėja, klinikine psichologe Aušra Mockuviene. Pokalbio „Depresija: aš galiu sau padėti“ kviečiame klausytis 2020 m. spalio 1 d. 18 val.
Valstybinio psichikos sveikatos centro Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/vpsc.bukime
Straipsnis parengtas remiantis Valstybinės psichikos sveikatos centro, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija