Žmogaus aplinka ir sveikata
Aplinkos sveikata apima įvairius fizikinius, cheminius, biologinius faktorius, kurie vyksta žmogų supančioje aplinkoje, dažnai šie faktoriai yra susiję ir su paties žmogaus veikla.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, žmogaus sveikatą lemia šie pagrindiniai veiksniai:
- gyvensena (50 proc.);
- genetinis pagrindas (20 proc.);
- aplinka (20 proc.);
- medicinos pagalba (10 proc.)
Kenksmingi aplinkos veiksniai:
- Fizikiniams veiksniams yra priskiriami įvairių mašinų, mechanizmų ir įrengimų keliamas: triukšmas, virpesiai, radiacija, elektromagnetiniai laukai.
- Klimatiniai veiksniai: šaltis, karštis, drėgmė.
- Socialiniai veiksniai: profesinės darbo grupės, žemas išsilavinimas (būdinga mažos pajamos), elgsenos rizikos veiksniai, sveikatai kenksmingos darbo sąlygos.
- Psichologiniai veiksniai: nuolatinis psichologinis stresas, įtempti tarpusavio santykiai, diskriminacija darbe.
Joniškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad aplinkos veiksniai turi didžiulę įtaką žmogaus sveikatai. Ligų prevencijoje labai svarbu kurti darnią, sveikatą palaikančią aplinką. Dėl kenksmingų aplinkos veiksnių poveikio (ekspozicijos) gali sutrikti vaisiaus raida, gimti apsigimę, mažos kūno masės, neišnešioti naujagimiai, o vėlesniame gyvenime sulėtėti vaikų raida, daugėti alergijų, nutukimų, kitų lėtinių ligų, progresuoti išeminė širdies liga.
Reikia, kad žmonės gyventų bei dirbtų sveikoje aplinkoje: patalpose be triukšmo, su įdiegta gera ventiliacija, kad jos nuolat būtų vėdinamos ir jose nesikauptų įvairios dujos bei dulkės, su geru apšvietimu, kadangi didelę įtaką organizmo funkcijoms turi ir apšvietimas, saulės stoka (blogas apšvietimas gali sukelti depresiją). Labai svarbu ir švarus geriamasis vanduo be nitratų.
2016 m. rugsėjo 26 dieną yra minima Pasaulinės aplinkos ir sveikatos diena, kurios šūkis – „Mūsų atsakas į pasaulinę rūkymo epidemiją – griežtesnė rūkymo kontrolė“. Apie šešis milijonus žmonių pasaulyje kas metai miršta dėl rūkymo, tarp jų apie šešis šimtus tūkstančių miršta dėl pasyvaus rūkymo. Yra nepaneigiamai aiškių įrodymų, susiejančių rūkymą su plaučių vėžiu. Taip pat yra pakankamai mokslinių duomenų įrodančių, kad rūkymas yra pagrindinė priežastis inkstų, gerklų, krūtų, šlapimo pūslės, stemplės, kasos ir skrandžio vėžio. Svarbu atsiminti, kad paprastai rūkantys žmonės gyvena trumpiau ir miršta 10 metų jaunesni nei nerūkantys.
Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją pranešimą parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė