Kviečiame visas besilaukiančias ir auginančias vaikus iki vienerių metų mamytes registruotis į nemokamus „Šeimų mokyklėlės“ kursus. Pirmasis užsiėmimas vyks Vasario 9 d. 17.10 val. „Pasiruošimas gimdymui“. Kursuose Jūs gausite daug naudingos informacijos apie nėštumą, vaisiaus vystymąsi, gimdymą, kūdikio mitybą. Susipažinsite ir išmoksite nėščiųjų mankštos, naujagimio priežiūros ir pirmosios pagalbos teikimo. REGISTRACIJA tel. 8 426 60537.
News
Fizinis aktyvumas šaltuoju metų laiku
Atšalus orams žmonės tampa ne tokie fiziškai aktyvūs. Užuot buvę lauke, lieka namuose, o pasivaikščioti išeina vis rečiau. Dėl fizinio aktyvumo stokos mažėja žmogaus darbingumas, gyvybingumas, prastėja nuotaika bei centrinės nervų sistemos veikla. Tyrimais įrodyta, kad fizinis pasyvumas yra vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų ir ankstyvojo mirtingumo veiksnių.
Įvairios fizinio aktyvumo formos palaiko žmogaus fizines galias, stiprina sveikatą, gali būti naudojama kaip atsipalaidavimo ir psichoterapinė priemonė. Kuri padeda žmogui atsipalaiduoti po sunkaus protinio darbo, rūpesčių ir gali padėti atsisakyti žalingų įpročių, geriau planuoti dienos rėžimą, pagerinti nuotaiką, savijautą, miegą bei sukurti teigiamą ir emocingą aplinką. Pasaulio sveikatos organizacija suaugusiems rekomenduoja būti fiziškai aktyviems ne mažiau 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio 5 kartus per savaitę arba ne mažiau 20 min. didelio intensyvumo fizinio krūvio 3 kartus per savaitę.
Judėti žiemą reikėtų tinkamai apsirengus: ruošiantis į lauką žiemą, vertėtų vadovautis trijų sluoksnių taisykle, tuomet tarp drabužių kaupsis ir išsilaikys šiluma. Sušilęs kūnas prakaituoja, o drėgni apdarai šilumos nelaiko. Sumažinus fizinį aktyvumą bei atvėsus, galima peršalti. Tad apatinis drabužių sluoksnis turi sugerti prakaitą ir greitai džiūti, būti plonas ir prigludęs prie kūno. Medvilnė džiūva lėčiau, tad verčiau pasivilkti drabužį iš plonos vilnos ar natūralaus šilko. Vidurinis drabužių sluoksnis turėtų būti pats šilčiausias, vilnonis, trečiasis drabužių sluoksnis - išorinis - tarsi koks kiautas saugoti nuo sniego ar lietaus. Labai svarbu ir tinkami batai. Jie neturi spausti, tad rekomenduojami šiek tiek didesni, neperšlampamu padu.
Žiemos metu laisvalaikį praleiskite aktyviai: slidinėdami su slidėmis ar pačiūžomis, vaikščiodami ar su vaikais nusileisdami rogėmis nuo kalno.Slidinėjant slidėmis dirba rankų, kojų ir liemens raumenys. Tai visą kūną lavinantis fizinis aktyvumas. Slidinėjant energijos sunaudojama daugiau nei, tarkime, panašiu intensyvumu tiek pat laiko bėgant ar važiuojant dviračiu. Esama ir emocinei sveikatai svarbių slidinėjimo privalumų: buvimas gryname ore, mėgavimasis aplinkos vaizdais, sąlytis su gamta. Tai geresnis poilsis ir atsipalaidavimas nei mankštinantis uždaroje patalpoje. Slidinėjant spartėja kraujotaka ir medžiagų apykaita, treniruojamos smulkiosios kraujagyslės, o kaip grūdinimosi procedūra buvimas gamtoje padeda stiprinti imunitetą.Čiuožimas taip pat grūdina ir stiprina visą kūną, ypač kojas, lavina pusiausvyrą, judesių darnumą, ugdo greitį, ištvermę, vikrumą ir suteikia teigiamas emocijas.
Atminkite. Renkitės šiltai, natūralaus pluošto drabužiais ir daugiau judėkite, nors valandą per dieną pabūkite lauke. Galvą reikia (būtinai!) apsigobti vilnone skarele ar užsidėti kepurę. Galvos peršaldymas, perpūtimas neigiamai ir ilgam paveikia imunitetą. Kad nenušaltume veido ar ausų, reikia nepadaryti klaidų. Netinka kremas, kuriame yra bent kiek vandens. Toks tik padėtų nušalti. Geriausiai veido odą, nosį, lūpas apsaugosite, jei pasitepsite riebiu kremu.
Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiagąparengė Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė
- 2016 January 21 d.
Šeimų mokyklėlė
Kviečia visas besilaukiančias ir auginančias vaikus iki vienerių metų mamytes registruotis į nemokamus „Šeimų mokyklėlės“ kursus. Kursuose Jūs gausite naudingos informacijos apie nėštumą, vaisiaus vystymąsi, gimdymą, kūdikio mitybą. Susipažinsite ir išmoksite nėščiųjų mankštos, naujagimio priežiūros ir pirmosios pagalbos teikimo. Registracija tel. 8 426 60537.
- 2016 January 20 d.
Nušalimai žiemos laikotarpiu
Nušalimas – tai smarkaus šalčio padaroma žala odai ir gilesniems audiniams, kuri sukelia kraujagyslių spazmus. Nušalimai dažniausiai atsiranda ant veido, nosies, rankų, kojų pirštų, šlaunų esant šaltam, drėgnam, vėjuotam orui. Pirmiausiai ima šalti galūnės: rankų ir kojų pirštai, nes jie blogiau nei kiti organai aprūpinami krauju. Taip pat sušalus gali išsivystyti hipotermija – bendras kūno atšalimas, kai žmogaus kūno temperatūra nukrenta 1–2 laipsnius žemiau normalios kūno temperatūros, atsiranda drebulys, kalbos, judesių, koordinacijos sutrikimai, suretėja pulsas ir kt.
Pagrindinės nušalimo priežastys:• Netinkama apranga (per mažai apdengta galva, rankos ir kojos), ankšti drabužiai ir/ar avalynė;• Maža kūno masė (mažas poodinis riebalinis sluoksnis), skysčių netekimas;• Kai kurios ligos: daug greičiau sušąla, žmonės sergantys diabetu ar širdies, kraujagyslių ligomis;• Pažeista, sausa, jautri oda (dermatitas);• Kontaktas su šaltu paviršiumi (pasėdėjus ant sniego, ledo, metalo);• Nejudrumas tam tikrą laiką lauke.
Nušalimo simptomai:• Pirmiausia gali pradėti tarsi adatėlėmis badyti kurią nors kūno galį.• Paskui nušalusi kūno dalis gali nutirpti, skaudėti, tampa visiškai nejautri. Oda sukietėja, išbąla, tampa šalta.• Po nušalimo atšilę audiniai parausta, juos skauda.• Kraštutiniais atvejais užšalus audiniams oda tampa nejautri, bala. Kartu gali iškilti pūslės ir prasidėti gangrena (audiniai pajusta). Gali būti pažeisti kaulai, sausgyslės, raumenys ir nervai.
Pirmoji pagalba:• Perkelti nukentėjusįjį į šitą vietą, kad jis nebešaltų. Nuvilkti permirkusiu ar varžančius drabužius, numaukite papuošalus, vietoj nuvilktų drabužių apgaubkite šiltais apklotais;• Pamerkite nušalusią kūno dalį į kambario temperatūros vandenį, palaipsniui vandenį keiskite šiltesniu, keldami jo temperatūrą iki kūno temperatūros. Palaikę vonelėje, odą švelniai nusausinkite;• Duokite šiltų saldžių gėrimų;• Nušalusią vietą uždenkite steriliu tvarsčiu, sutvarstytą galūnę laikykite pakeltą – tai palengvina skausmą;• Jeigu pastebite, kad nušalimas yra giluminis, nedelsdami vykite į gydymo įstaigą.
Atminkite: • Negalima maigyti nušalusios odos pūslių.• Negalima šildyti galūnių po karštu vandeniu arba arti laužo, nes audiniams netolygiai atšylant ir spazmuojant kraujagyslėms gali susidaryti trombai, dėl to audinių apmirimas pagilėja (merkite tik į šiltą vandenį).• Negalima nušalusios kūno dalies masažuoti ir trinti.• Negalima kišti galūnių prie atviros liepsnos – galite nusideginti.
Profilaktika: • Esant dideliam šalčiui reikia vengti ilgai būti lauke, stengtis visada judėti, nestovėti vietoje. • Per šalčius eidami į lauką būtina tinkama apranga – šilti, laisvi, neaptempti rūbai, judesių nevaržantys, viršutiniai drabužiai neperpučiami vėjo. Svarbu patogi, neperšlampama, laisva avalynė. Būtina mūvėti kepurę, šaliką, geriausiai kumštines pirštines. Jeigu drabužiai sušlapo, kuo greičiau juos pakeiskite sausais.• Avėkite tinkamo dydžio neperšlampamus batus, mūvėkite dvi poras kojinių: medvilnines prie kūno, vilnones ant viršaus.• Per šalčius rekomenduojama valgyti kaloringesnį maistą, gerti daugiau skysčių, geriausia šiltų – taip palaikoma kūno temperatūra. • Reikėtų vengti alkoholio, kofeino, cigarečių.
Straipsnis parengtas remiantis:1. Baker, R., Bass, D. (2007). Pirmoji pagalba šeimoje. Vilnius: „Mūsų knyga“.2. Fermie, P., Keech, P., Shepherd, St. (2012). Pirmoji medicinos pagalba. Šeimos sveikata. Vilnius: „Aktėja“.3. http://www.smlpc.lt/
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Monika Vilkaitė
- 2016 January 18 d.
Nacionalinis sveikatos egzaminas kviečia pasitikrinti žinias apie žalingus sveikatai įpročius
- 2015 December 16 d.
Sveikatingumo akcija 2015 m. „Žingsniuok daugiau“ baigėsi
- 2015 December 14 d.
Joniškyje startavo "Sveikuolių sveikuoliai" I - asis etapas
- 2015 December 07 d.
Pasaulinė AIDS diena
- 2015 November 30 d.
JONIŠKIO RAJONO BENDROJO UGDYMO ĮSTAIGOSE IR IKIMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGOSE STARTUOJA MOKINIŲ, MOKYTOJŲ IR VISUOMENĖS SVEIKATOS SPECIALISTŲ KONKURSAS „SVEIKUOLIŲ SVEIKUOLIAI“
Siekiant skatinti vaikus rinktis sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą, Joniškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Joniškio rajono bendrojo ugdymo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose organizuoja Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo bei Sveikatos apsaugos ministerijų inicijuotą mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos specialistų konkursą „SVEIKUOLIŲ SVEIKUOLIAI“. Į kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepusios Joniškio rajono bendrojo bei ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenės stengsis įrodyti, jog yra pasiryžusios gyventi sveikai, moka rūpintis savimi, saugoti ir stiprinti savo sveikatą, įgytas sveikatos žinias sugeba taikyti praktiškai, yra fiziškai aktyvios ir kūrybingos.Konkurso metu vaikai rungsis įvairiose rungtyse. Komandų prisistatymo metu atsiskleis kūrybingumas ir artistiškumas, testų pagalba bus tikrinamos teorinės sveikos gyvensenos ir saugaus elgesio žinios, praktinių užduočių metu paaiškės, kaip vaikai įgytas žinias sugeba pritaikyti praktiškai. Fizinis pasirengimas ir aktyvumas atsiskleis judriųjų estafečių metu. Mokytojams ir sveikatos specialistams taip pat teks pademonstruoti, kaip reikia rūpintis vaikų sveikata.
Konkursas startuoja:• Š. m. gruodžio 1 d. 10:00 val. Joniškio vaikų darželyje “Vyturėlis” – priešmokyklinio amžiaus grupės vaikai. • Š. m. Gruodžio 2 d. 10:00 val. Joniškio Mato Slančiausko progimnazijoje – 1 – 4, 5 – 6, 7-8 ir 9-11 klasių moksleiviai.
Visi konkurso dalyviai bus apdovanoti atminimo dovanėlėmis ir padėkos raštais. Kiekvienoje amžiaus grupėje nugalėjusi komanda pateks į II-ą konkurso etapą, kuriame varžysis su kitų savivaldybių nugalėtojais.
Daugiau informacijos: tel. 8426 60537 arba el. p. joniskis.sveikata@gmail.com
- 2015 November 19 d.
Kviečiame dalyvauti paskaitoje
- 2015 November 06 d.