Naujienos
Liepos 3-ioji Tarptautinė diena be plastikinių maišelių!
- 2020 July 03 d.
KVIEČIAME DALYVAUTI NEMOKAMOSE MANKŠTOSE GRYNAME ORE
- 2020 June 08 d.
PASAULINĖ APLINKOS DIENA 2020
Pasaulinė aplinkos diena minima birželio 5 d. daugelyje šalių siekiant parodyti rūpestį ir paramą Žemei ir aplinkai. Šiais metais jos tema – „Biologinė įvairovė“.
Ruošdamasi paminėti šią dieną, Jungtinių Tautų aplinkos programos visuotinė kampanija pabrėžia, kad mes, žmonės, savo egzistavimu ir gyvenimo kokybe esame neatsiejamai priklausomi nuo gamtos. Gamta formuoja žmogaus kultūrą, įkvėpimą ir mokymąsi, fizinę ir psichologinę patirtį. Nuo biologinės įvairovės priklauso klimato kaita, vanduo ir oras, dirvožemio derlingumas ir maistas, kuras, pluošto ir kita gamyba, daugelis pramonės procesų.
Pagrindinis Jungtinių Tautų aplinkos programos visuotinės kampanijos tikslas – įgyti supratimą apie tai, kaip visi gyvi Žemėje egzistuojantys organizmai yra sujungti gyvenimo tinklu, parodyti jų tarpusavio priklausomybę, susietą per biologinės įvairovės grandines. Šie ryšiai sudaro gamtos struktūrą ir parodo, kaip vienos gyvybės formos susilpninimas ar pašalinimas daro įtaką visai biologinės įvairovės grandinei. Biologinės įvairovės nykimas neatsiejamai susijęs su gyvybę Žemėje palaikančios ekosistemos ardymu.
Didėjantis pasaulio gyventojų skaičius, kuris savo ruožtu keičia maisto, pašarų, pluošto, medienos ir energijos suvartojimą vienam gyventojui, kelia precedento neturintį žemės ir gėlo vandens naudojimo procentą. Žemės ūkis šiuo metu sunaudoja apie 70% viso gėlo vandens. Deginant iškastinį kurą, pavyzdžiui, akmens anglį ir medieną, į atmosferą išsiskiria CO2 dujos, dirbant žaliavinius laukus–metano dujos. Todėl dėl padidėjusio šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išsiskyrimo vis labiau didėja pavojus nykti natūralioms ekosistemoms (miškams, savanoms, natūralioms pievoms ir kt.) ir mažėja biologinė įvairovė.
Keletas sprendimo būdų, kaip prisidėti prie biologinės įvairovės išsaugojimo
• Išmaniųjų transporto priemonių pasirinkimas: norėdami sumažinti transporto priemonių išmetamų teršalų kiekį, turėtume rinktis hibridinius automobilius. Kitas būdas sumažinti naftos suvartojimą yra naudotis viešuoju transportu arba bendro naudojimo automobiliais. Tai gali padėti sumažinti anglies dioksido kiekį ir sumažinti išlaidų.
• Pakartotinis atliekų perdirbimas ar panaudojimas (pvz., plastikinių maišelių, butelių, stiklo ar popieriaus) gali prisidėti mažinant visuotinį atšilimą.
• Turėtume susilaikyti nuo atliekų (pvz., sausų lapų, šiukšlių, plastikinių atliekų) deginimo atviroje vietoje, nes jų degimo metu išsiskiria kenksmingos dujos, tokios kaip anglies dioksidas, anglies monoksidas, sieros dioksidas ir kt.
• Kovojant su visuotiniu atšilimu labai svarbu pasodinti kuo daugiau medžių ir padidinti žaliąją žemės dangą – tai atsvertų miškų naikinimo ir kenksmingų dujų išmetimo į atmosferą padarinius. Be žaliosios dangos kyla žemės temperatūra, o medžiai padeda ją sureguliuoti.
Straipsnis parengtas remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija
- 2020 June 05 d.
BIRŽELIO 3-IOJI: PASAULINĖ DVIRAČIO DIENA
Važiavimas dviračiu teigiamai veikia visą mūsų organizmą. Minant dviračio pedalus dirba beveik visi kūno raumenys, gerėja medžiagų apykaita, širdies veikla, lavinami raumenys, deginami riebalai.
Jeigu nusprendėte pradėti važinėti dviračiu:
pasirinkite dviratį, kuris atitinka vairuotojo ūgį, nes važiuojant netinkama transporto priemone greičiau pavargstama, per daug įsitempia raumenys;jeigu iki pirmojo važiavimo dviračiu mažai judėjote, nepulkite iš karto važiuoti didelių atstumų;važiavimo dviračiu laiką reikėtų didinti palaipsniui, o jeigu pasirinkote važiuoti ilgą atstumą nepamirškite sustoti pailsėti;važinėtis dviračiu nerekomenduojama sergantiems tromboflebitu, venų išsiplėtimu, jei skauda stuburą, juosmenį ar kaklą.Svarbu:
Pasirinkite intensyvumą ir distanciją pagal savo jėgas;Fizinis krūvis priklauso ir nuo vietovės, pvz., važiuojant lygiu, tiesiu keliu krūvis mažesnis;Svarbi taisyklinga ir patogi sėdėsena;Sėdynė neturi būti pakelta per aukštai, minti pedalus reikia ne pirštų galais, o kulnais;Vairas negali remtis į krūtinę, turi būti tolygus sėdynei, kad žmogus į priekį palinktų 45 laipsnių kampu: patogiau važiuoti, dalis krūvio tenka rankoms, juda nugaros raumenys.- 2020 June 03 d.
PASAULINĖ DIENA BE TABAKO
2020 m. Pasaulinė diena be tabako skirta atskleisti tabako pramonės taikomas ir į jaunimą nukreiptas rinkodaros strategijas bei paskatinti jaunus asmenis pasipriešinti tabako pramonės įmonėms.
- 2020 June 01 d.
Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako
1987 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) gegužės 31 –ąją paskelbė Pasauline diena be tabako. Ši diena skirta paskatinti rūkančiuosius atsisakyti šio žalingo įpročio bei supažindinti visuomenę su rūkymo keliama žala sveikatai. Kiekvienais metais Pasaulinės dienos be tabako diena skiriama atkreipti dėmesį į skirtingas, su rūkymu susijusias, problemas. 2020 m. Pasaulinės dienos be tabako tema ir tikslai:
Griauti mitus ir atskleisti į jaunus asmenis nukreiptas tabako priemonės manipuliavimo bei rinkodaros strategijas, tokias kaip naujų prekių, gaminių ar skonių įvedimas į rinką.Jauniems asmenims sudaryti galimybę įgyti žinių apie tabako industrijos planus ir strategijas, skirtas dabartinę ir ateities kartas paskatinti vartoti tabako gaminius.Įtraukti žinomus asmenis („influencerius“, verslininkus, meno atstovus ir kt.), siekiant inicijuoti pokyčius bei paskatinti jaunimą pasipriešinti tabako pramonei.KAIP TABAKO ĮMONĖS MANIPULIUOJA JAUNIMU?
Tabako gaminiuose naudojami jaunimui patrauklūs skoniai (vyšnių, kramtomosios gumos ar cukraus vatos ir kt.), kurie skatina juos vartoti tabako gaminius neįvertinant sukeliamos rizikos sveikatai.Elegantiški dizainai ir patrauklios formos prekės, gali būti lengvai nešiojamos ir yra apgaulingos (tabako gaminiai atrodantys kaip USB kištukai, tušinukai, saldainiai ir kt.).Gaminių, kaip sukeliančių „mažesnę žalą“ arba „švaresnių“ alternatyvų tradiciniams tabako gaminiams, reklama be moksliškai pagrįstų įrodymų.Garsių ir atsakingų asmenų rėmimas bei tabako pramonės įmonių remiami konkursai, skirti reklamuoti tabako gaminius.Teisinis bylinėjimasis, skirtas susilpninti įvairių tabako gaminių teisinį reguliavimą ir kontrolę, įskaitant įspėjamąsias etiketes, reklamas pardavimo vietose ir teisės aktus, ribojančius šių gaminių pasiekiamumą ir rinkodarą, skirtą jaunimui ir vaikams (įstatymus draudžiančius tabako gaminių pardavimą ir reklamą šalia mokyklų).Kvietimas veikti
Pasaulis negali leisti dar vienos tabako pramonės apgautos kartos, kuriai teigiama, jog tai asmeninio pasirinkimo laisvė, o tuo pačiu užsigarantuojamas pelnas, nepaisant milijonų žmonių, kurie kasmet miršta nuo rūkymo sukeltų ligų.PSO ragina „influencerius“ (pop kultūros, socialinės medijos ir kt.), kurie pasiekia ir palaiko ryšį su jaunimu, atskleisti tabako ir nikotino pramonės manipuliavimo taktiką, kad būtų sukurta tabako nevartojanti karta. Būtina išsklaidyti melą ir suteikti jauniems žmonėms galimybę atsisakyti tabako gaminių.Straipsnis parengtas remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento bei Pasaulinės sveikatos organizacijos (World Health Organization) informacija.
- 2020 May 29 d.
Paskelbta 2020 m. Pasaulinės dienos be tabako tema ir tikslai
Šiais metais Pasaulinės dienos be tabako tema skirta atkreipti jaunimo dėmesį ir atskleisti tabako pramonės įmonių taikomas ir į jaunimą orientuotas sistemingas, agresyvias ir atkaklias taktikas.
- 2020 May 29 d.
Gegužės 28-oji: Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena
Pažymint Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, jog pastaraisiais metais didėjančios skiepijimų apimtys nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos taip pat reikšmingai prisideda prie moterų sveikatos stiprinimo. Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, skiepijimų apimtys per pastaruosius dvejus metus (2017–2019) nuo ŽPV tiek pirma, tiek antra vakcinos doze padidėjo – atitinkamai pirma doze nuo 43,2 proc. iki 77,2 proc. bei antra vakcinos doze nuo 27,2 proc. iki 65,7 proc. Skiepijimo apimčių augimo tempas Lietuvoje per pastaruosius dvejus metus yra pakankamai aukštas (pirma ŽPV vakcinos doze siekia 78,7 proc., antra – 141.5 proc.).
Skiepijimo nuo ŽPV infekcijos kursą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Lietuvoje nuo 2016 m. nuo ŽPV infekcijos PSDF lėšomis pradėtos skiepyti 11 metų mergaitės.
Lietuvoje pagal LR profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos skiepijama „Cervarix“ vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 ŽPV tipų, kurie yra onkogeniniai, t.y. dažniausiai gimdos kaklelio vėžio ar ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų priežastis. PSO duomenimis, 16 ir 18 ŽPV tipai sukelia iki 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Skiepijant ŽPV vakcinomis, devynios iš dešimties moterų apsaugomos nuo ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų atsiradimo bei daugiau kaip septynios iš dešimties (75 proc.) moterų išvengia gimdos kaklelio vėžio.
Viena iš efektyviausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo ŽPV infekcijos. Vakcina gali užkirsti kelią daugeliui susirgimų gimdos kaklelio vėžiu, jei ji įskiepijama anksčiau nei mergaitė ar moteris susiduria su virusu – t.y. iki lytinių santykių pradžios. Atsižvelgiant į tai, visose ES ir EEE šalyse vykdomi 9–14 m. mergaičių skiepijimai nuo ŽPV infekcijos, kurie yra kompensuojami valstybės.
„ŽPV infekcija plinta visų rūšių lytinių santykių metu. Užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie virusą gali perduoti kitiems. Per savo gyvenimą ŽPV užsikrečia 70–80 proc. lytiškai aktyvių asmenų, net ir tie, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį. Tyrimai rodo, kad dauguma žmonių su ŽPV infekcija susiduria per pirmus metus po pirmųjų lytinių santykių“, - pažymėjo ULAC gydytoja I. Čaplinskienė.
Europoje kasmet registruojama apie 33 tūkst. naujų susirgimų gimdos kaklelio vėžiu, o kas antra moteris nuo jo miršta. Lietuvoje kasmet apie 450 moterų diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, iš kurių pusė nuo jo miršta.
Straipsnis parengtas remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija
- 2020 May 28 d.
Atnaujintos darbo organizavimo valstybės ir savivaldybių įstaigose ir jų valdomose įmonėse sąlygos
veikatos apsaugos ministerija (SAM) patikslino sąlygas, kaip organizuoti darbą valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose bei jų valdomose įmonėse. Naujai priimtu sprendimu pakeičiami įpareigojimai dėl rizikos grupei priskiriamų asmenų darbo organizavimo.
Gegužės 21 d. pasirašytu valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, pakeistas gegužės 11 d. pasirašyto operacijų vadovo sprendimo papunktis, kuriame buvo numatyta „sudaryti galimybę darbuotojams, priskiriamiems rizikos grupėms, dirbti nuotoliniu būdu arba organizuoti jų darbą taip, kad būtų užtikrintas kuo mažesnis kontaktas su kitais asmenimis“.
Nuo šiol šios nuostatos nelieka ir ji keičiama į įpareigojimą „esant galimybei sudaryti sąlygas darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu arba organizuoti jų darbą taip, kad būtų užtikrinamas kuo mažesnis kontaktas su kitais asmenimis“.
Naujai priimtu sprendimu taip pat nebelieka gegužės 11 d. sprendime įtvirtintos nuostatos „užtikrinti, kad lankytojui būtų skiriamas ne mažesnis kaip 10 kv. m. įstaigos patalpos plotas arba vienu metu būtų aptarnaujamas vienas lankytojas“.
Taip pat patikslintos sąlygos dėl patalpų vėdinimo, panaikinant būtinybę vėdinti tik atidarant langus. Su gegužės 21 d. sprendimu galite susipažinti čia. Su gegužės 11 d. sprendimu galite susipažinti čia:
- 2020 May 22 d.